شرکت در قربانی جهت دفع بلای کرونا

مرکز نیکوکاری شهید نبی لو
0 52

پیامبر به همسرشان ام سلمه اینچنین سفارش کردند: «اسْتَقْرِضِی وَ ضَحِّی فَإِنَّهُ دَیْنٌ مَقْضِی‏؛ قرض کن و قربانی نما که پول آن قرض پرداخت می‌شود.»(من لایحضره الفقیه،ج۲،ص۲۱۳)
البته اگر کسی توانایی مالی اندکی دارد؛ می‌تواند به صورت مشترک در قربانی شریک شده و با سهمی هر چند کم از آن آثار و نتایج بهره ببرد

در پرتوی قربانی کردن یکسری آثار مثبت اجتماعی نیز ایجاد می‌شود و آن توسعه در رفاه عمومی است. چه بسا افرادی که روزها و ماه‌ها به دلیل فقر و نیازمندی از خوردن گوشت و غذایی لذیذ محروم مانده باشند. قربانی کردن و اهدای بخشی از گوشت قربانی می‌تواند این افراد را بهره مند سازد. اهدای گوشت قربانی به نیازمندان از دستورات قرآنی نیز است. همچنانکه خداوند فرموده: «فَکُلُوا مِنْهَا وَأَطْعِمُوا الْبَائِسَ الْفَقِیرَ(حج/۲۲) پس از آنها بخورید و به درمانده مستمند بخورانید.»

قربانی کردن و اهدای گوشت آن به نیازمندان و همسایگان از سنت ‌های اهل بیت نیز بوده و در این رابطه امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: «کَانَ عَلِیُّ بْنُ الْحُسَیْنِ وَ ابْنُهُ مُحَمَّدٌ ع یَتَصَدَّقَانِ‏ بِالثُّلُثِ‏ عَلَى‏ جِیرَانِهِمَا وَ بِثُلُثٍ‏ عَلَى‏ الْمَسَاکِینِ‏ وَ ثُلُثٍ یُمْسِکَانِهِ لِأَهْلِ الْبَیْت‏؛ علی بن حسین و فرزندش محمد علیهماالسلام یک سوم قربانی را صدقه می‌دادند و یکم سوم آن را به همسایگان می‌ بخشیدند و یک سوم دیگر را برای خانواده خویش نگه می‌داشتند.» (علل الشرایع،ج۲،ص۴۳۸)

و اما دفع بلا…

دیگر فایده قربانی کردن، دفع بلاست. مسئله‌ای که همگان از آن باخبرند و در سیره علما و بزرگان نیز بسیار دیده می‌شود. مثلاً آیت الله مسعودی می‌گوید:… دو سه مرتبه در همان بحبوحه نهضت ۴۱  یا ۴۲، آیت الله بهجت(ره) به من فرمودند که شما به آقای خمینی بگویید فردا صبح ساعت فلان دو رأس گوسفند قربانی کند و من می‌آمدم به امام (ره) اطلاع می‌دادم، ایشان هم بلا فاصله به من می‌گفت شما به قصاب بگویید دو رأس گوسفند از طرف ما قربانی کند، بعد پولشان را می‌دهیم. بار دیگر نیز آقای بهجت به من پیغام داد که به امام بگویم: سه رأس گوسفند قربانی کند، آقا هم بلافاصله دستور داد سه رأس قربانی کنند

قربانی کردن از سنت ‌های زیبای اسلامی است که نتایج فردی و اجتماعی زیادی دارد. آثار بسیار زیادی که برای محروم نماندن از آن حتی سفارش شده که قرض کنیم؛ همچنانکه پیامبر به همسرشان ام سلمه اینچنین سفارش کردند: «اسْتَقْرِضِی وَ ضَحِّی فَإِنَّهُ دَیْنٌ مَقْضِی‏؛ قرض کن و قربانی نما که پول آن قرض پرداخت می‌ شود.»(من لایحضره الفقیه،ج۲،ص۲۱۳) البته اگر کسی توانایی مالی اندکی دارد؛ می‌تواند به صورت مشترک در قربانی شریک شده و با سهمی هر چند کم از آن آثار و نتایج بهره ببرد.

حجت الاسلام مرتضی ادیب یزدی  نیزدرباره فواید قربانی کردن اظهار داشت: از صفات خوب مومن این است که مداوم قربانی می کند و آن را بین مستمندان توزیع می کند. قربانی کردن علاوه بر دفع بلا، مرگ ناگهانی، چشم زخم، نیت های پلید و نگاه های خبیثانه را دفع می کند. در بعضی روایات داریم که قربانی کردن حسادت ها و بدبینی ها را از بین می برد.

در این راستا و در جهت دفع بلا از تمامی مردم به خصوص شیعیان و محبان آل الله مرکز نیکوکاری قرارگاه فرهنگی مسجد امام سجاد علیه السلام پردیسان- قم تصمیم به برگزاری انجام این امرالهی گرفتند و برای شراکت هم وطنان عزیز شماره حساب مرکز نیکوکاری شهید نبی لو که مورد تایید و زیر نظر کمیته امداد امام خمینی(ره) فعالیت می نماید را در اختیار علاقه مندان قرار داده شد اینک با همت و اراده شما عزیزان ده قربانی صورت گرفته و به دست نیازمندان رسیده است و این امر خیر انشالله ادامه دار خواهد بود

در ادامه تصاویر این قربانی ها را میتوانید مشاهده فرمایید

قربانی اول
قربانی دوم
قربانی سوم/چهارم وپنجم
قربانی ششم و هفتم
قربانی هشتم/نهم و دهم

عزیرانی که تمایل به دفع‌بلا و بیماری خود و خانواده محترم از طریق سهیم شدن در هزینه قربانی (و تقسیم بین نیازمندان)را دارند می توانند از طریق واریز وجوه خود به هر میزان به شماره کارت مرکز نیکوکاری شهید مدافع حریم ولایت حاج مصطفی نبی لوی مسجد امام سجاد علیه السلام که با ((مجوز و نظارت کمیته حضرت امام خمینی رحمت الله علیه)) فعالیت میکند اقدام فرمایند.

شماره کارت مرکز نیکوکاری شهید نبی لو ۶۰۳۷۹۹۷۹۵۰۰۳۹۶۹۴

در صورت مشکل در واریز به شماره کارت فوق به شماره کارت زیر به نام امام جماعت مسجد امام سجاد علیه السلام مهدی زارع که برای همین منظور در نظر گرفته شده است اقدام فرمایید: ۵۸۵۹۸۳۱۰۲۳۷۲۵۳۶۸

ضمنا پذیرای دریافت کمک هایی از سوی شما به غیر از سهیم شدن در هزینه قربانی جهت تامین مایحتاج دیگر افراد نیازمند نیز هستیم. برای این منظور می توانید با نام کاربری امام جماعت مسجد با کاربری زیر در پیام رسان ایتا ارتباط برقرار نمائید:

https://eitaa.com/Mahdizare110

آدرس کانال ندای مسجد در پیام رسان ایتا:
https://eitaa.com/nedayemasjed

گروه پاسخگویان در پیام رسان واتساپ:

https://chat.whatsapp.com/DXsDiOeIygm3d1WpLxL0Yx

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.