آیا گوشی های همراه ابزاری برای شنود هستند؟

0 191

بسیاری از مردم معتقدند، گوشی‌های‌همراه امروزی، ابزارهایی برای شنود هستند و افراد ناشناس، با دسترسی غیرمجاز به میکروفون گوشی‌همراه، می‌توانند مخفیانه گفت‌وگوهای آن‌ها را در خانه یا محل کار بشنوند. گروهی از محققان دانشگاه Northeastern تصمیم گرفتند صحت این موضوع را بررسی کنند اما نتیجه بررسی آن‌ها بسیار غیرمنتظره و فراتر از اهداف تحقیق بود. محققان در این تحقیق که یک سال به طول انجامید، بیش از ۱۷ هزار نرم‌افزار اندرویدی پرطرفدار را آزمودند تا مشخص کنند آیا در این میان، نرم‌افزاری وجود دارد که برای ضبط صدا به‌طور مخفیانه از میکروفون گوشی‌همراه استفاده کند یا خیر.

بسیاری از این نرم‌افزارها متعلق به شرکت فیسبوک بودند و بیش از ۸ هزار نرم‌افزار هم بودند که با فیس‌بوک ارتباط برقرار می‌کردند. خبر خوب این‌که این محققان شواهدی مبنی بر فعال‌سازی میکروفون توسط این نرم‌افزارها یا ارسال بدون اجازه صوت نیافتند؛ و اما خبر بد: آن‌ها در این تحقیق با نرم‌افزارهایی مواجه شدند که از نمایشگر گوشی‌همراه به‌طور مخفیانه عکس و فیلم تهیه‌کرده و این اطلاعات را برای شرکت‌هایی ارسال می‌کردند. از میان ۹۰ هزار نرم‌افزاری که در این تحقیق بررسی شد، ۱۷۲۶۰ نرم‌افزار درخواست دسترسی به دوربین و میکروفون داشته‌اند. این محققان با استفاده از ۱۰ گوشی اندرویدی و برنامه‌ای خودکار برای تعامل با هر یک از این نرم‌افزارها، داده‌های ردوبدل شده را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند.

 

به این ترتیب آن‌ها می‌توانستند دریابند که چه نوع فایل‌هایی از گوشی و به کجا ارسال ‌شود. آن‌ها دریافتند، اسکرین‌شات‌ها و ویدیوهای گرفته‌شده از صفحه گوشی برای آدرس‌های متفرقه ارسال می‌شود. به‌عنوان مثال، وقتی کاربر از یک نرم‌افزار سفارش غذا استفاده می‌کند، اطلاعات شخصی که وارد کرده نظیر کدپستی، برای یک شرکت تحلیل داده فرستاده می‌شود.این محققان، شنود مخفیانه مکالمات را به‌طور کامل رد نکرده‌اند. زیرا در استفاده از این نرم‌افزارها موقعیت‌هایی وجود دارد که در این تحقیق پوشش داده نشده‌اند. آن‌ها در این تحقیق از نرم‌افزار خودکار استفاده کرده‌اند و نه کاربر انسانی و شاید این نکته، در میزان دقت نتایج حاصل تأثیرگذار باشد. نکته دیگر این‌که آن‌ها این تحقیق را در شرایطی کنترل‌شده انجام داده‌اند. بر همین اساس هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت که گوشی‌های‌همراه ما، مکالمات را نیز برای آدرس‌های متفرقه ارسال می‌کنند یا خیر.

منبع: سایت شبکه

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.