میکروجی، راهکاری اساسی برای کاهش مصرف باتری اندروید

0 94

میکروجی پروژه‌ای است که جایگزین Google Play Services می‌شود تا یکی از پرمصرف‌ترین اپلیکیشن‌های اندروید حذف شود.

سیستم‌عامل اندروید به‌دلیل ماهیت متن‌باز بودن قابلیت‌های شخصی‌سازی فراوان، انتخاب بسیاری از کاربران است. کاربرانی که آن را به iOS یا هر سیستم‌عامل دیگری ترجیح می‌دهند و تعصب خاصی به آن دارند؛ اما همین کاربران متعصب هم این حقیقت را انکار نمی‌کنند که اندروید، مصرف باتری بالایی دارد. با بررسی برنامه‌هایی که بیشترین استفاده را از باتری گوشی دارند، همواره یک مورد بیش از همه خودنمایی می‌کند و آن چیزی نیست جز Google Play Services.

گوگل پلی سرویسز یا خدمات گوگل‌پلی، اپلیکیشنی است که تقریبا روی تمام گوشی‌های اندرویدی نصب است و در پس‌زمینه اجرا می‌شود. از آن‌جایی که اپلیکیشن یادشده در اصل اپلیکیشنی سیستمی است، همه نوع دسترسی را دارا بوده و می‌تواند سایر اپلیکیشن‌ها را نصب، حذف و به‌روزرسانی کند؛ این سرویس به موقعیت مکانی شما، حافظه‌ی گوشی، اطلاعات مورد استفاده‌ از گوشی و بسیاری موارد دیگر دسترسی داشته باشد. البته این موضوع کاملا طبیعی است؛ زیرا سرویس‌های گوگل‌پلی خدمات زیادی را به اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌دهد. گوگل کلاد مسجینگ، ورود به تمامی سرویس‌ها با یک‌بار وارد کردن حساب گوگل و یاری گرفتن از اینترنت برای دریافت اطلاعات مکانی از جمله‌ی این خدمات هستند. به‌علاوه، اپلیکیشن موردبحث یکی از اجزای اساسی گوگل پلی استور، فروشگاه اندروید است و بدون آن، استفاده از این فروشگاه مشکل خواهد بود.

اپلیکیشن خدمات گوگل‌پلی، علاوه‌بر این‌که متن‌باز نیست، یک ایراد بزرگ دیگر دارد و آن مصرف زیاد باتری است. با یک جستجوی ساده در Google خواهید دید که افراد زیادی با این مشکل مواجه هستند و راهکارهای نه‌چندان کارآمدی هم برای بهبود آن پیشنهاد شده است. در این مقاله به شما آموزش می‌دهیم که چگونه ضمن حفظ خدمات مفید اپلیکیشن مذکور، به‌کلی آن را حذف کنید تا مصرف باتری دستگاه اندرویدی خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید. لطفا توجه داشته باشید که این آموزش کاملا تخصصی است و داشتن دسترسی روت و داشتن ریکاوری کاستوم در آن مفروض است. همچنین، طبق روال تمام آموزش‌های تخصصی، در صورت وارد شدن هرگونه خسارت به دستگاه، مسئولیت آن متوجه خودتان خواهد بود.
معرفی میکروجی

میکروجی / microG

پروژه‌ی میکروجی، همان‌طور که در وب‌سایت تیم توسعه‌دهنده آمده است، نسخه‌ی متن‌بازی از به‌کارگیری فایل‌های سیستمی و اپلیکیشن‌های اختصاصی گوگل در اندروید است. در واقع، این همان موردی است که ما به‌دنبال آن هستیم؛ استفاده‌ی حداکثری از سرویس‌های پلی در حالی که اطمینان داریم باتری دستگاه توسط آن‌ها هدر نمی‌رود.
تبعات این کار چیست؟

البته، حذف کامل خدمات پلی تبعاتی هم به‌دنبال دارد و آن کار نکردن برخی اپلیکیشن‌های بسیار وابسته به این سرویس‌ها است. مثلا ممکن است گوگل‌پلی گیمز، گوگل درایو، گوگل فیت و سرویس‌های این‌چنینی گوگل کار نکنند؛ یا مثلا مجبور شوید از استورهای جایگزین پلی‌استور مانند Yalp Store استفاده کنید؛ البته این استور به‌خوبی کار می‌کند؛ اما تنها اپلیکیشن‌های رایگان را پشتیبانی می‌کند و امکان خرید را نخواهید داشت.
چطور میکروجی نصب کنیم؟

بهترین حالت برای میکروجی زمانی است که یک رام کاستوم با پشتیبانی از Signature Spoofing (جعل امضا) را بدون Gapps (گوگل اپس) فلش کنید؛ اما اگر شرایط به این اندازه ایده‌آل نبود، باید پشتیبانی از امضای جعلی را با پچ کردن رام اضافه کنید و گوگل اپس را شخصا حذف کنید. این خلاصه‌ی کاری است که برای نصب میکروجی باید انجام دهید. در ادامه به تشریح قسمت‌های مختلف آماده‌سازی گوشی برای نصب میکروجی می‌پردازیم.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.