ابر کامپیوتر چیست و به چه چیز ابر کامپیوتر می گویند

0 471

 

آیا تا بحال نام ابر رایانه را شنیده اید؟ ابر رایانه چیست؟ به چه چیزی ابر رایانه می گویند؟ یک رایانه یا آرایه و مجموعه ای از رایانه ها که به عنوان یک دستگاه جمعی عمل می کنند و قادر به پردازش اطلاعات فراوان هستند را ابر رایانه می گویند. ابر کامپیوترها برای مشاغل بسیار پیچیده مانند تحقیق هسته ای یا پیش بینی الگوهای آب و هوایی استفاده می شوند. در این مقاله برای شما در مورد ابر رایانه ها و کاربرد آن ها سخن می گوییم.

اندازه ابرکامپیوتر می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، بسته به اینکه یک ابر کامپیوتر از چه تعدادی کامپیوتر تشکیل شده باشد در ابعاد مختلفی تولید می شوند. یک ابر رایانه می تواند از ۱۰، ۱۰۰، ۱۰۰۰ رایانه یا بیشتر ساخته شود که همگی با هم کار می کنند. از سال ۲۰۱۶، بزرگترین ابر رایانه Sunway TaihuLight در چین است.

این ابر کامپیوتر که در حال حاضر بزرگترین ابر کامپیوتر دنیاست شامل ۴۰۹۶۰ پردازنده RISC است که هر یک دارای سی پی یو ۲۵۶ هسته است و مجموع آنها ۱۰،۶۴۹،۶۰۰ هسته است. Sunway TaihuLight توانایی ۹۳ پتافلپس از پردازش قدرت را دارد و از یک سیستم عامل سفارشی استفاده می کند که Sunway RaiseOS نامیده می شود.

تصویر زیر یک ابررایانه را در آزمایشگاه علوم مولکولی محیطی ویلیام رولی ویلی نشان می دهد؛ سیستم مبتنی بر لینوکس شامل تقریبا ۲۰۰۰ پردازنده است.

ابر رایانه چیست | ابر کامپیوتر چیست و به چه چیز ابر کامپیوتر می گویند | کاربرد ابر رایانه ها

Courtesy: آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام.

 

اولین ابرکامپیوتر رسمی CDC 6600 بود که در سال ۱۹۶۴ منتشر شد. اما ایده ابر کامپیوترها در دهه ۱۹۲۰ شروع شد، زمانی که تابلوهای IBM در دانشگاه کلمبیا استفاده شد.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.