چگونه بفهمیم که آیا همسایگان شما اینترنت شما را سرقت می‌کنند؟

0 95

 

ما در خانه آماده پخش آخرین قسمت سریال مورد علاقه‌ی خود هستید. پاپ کورن شما آماده است، شما در مکان مورد علاقه ی خود هستید و همه چیز کامل است. می‌بینید که ویدئو به هم ریخته است و متوقف می‌شود. آیا ارائه دهنده اینترنت شما سرعت را کم کرده است؟
با این حال، روزهایی هست که متوجه می‌شوید که سرعت اینترنت بر روی هر وسیله‌ای افت می‌کند، چه در جریان ویدئو، چه گشت و گذار روزانه و به طور منظم در تبلت یا رایانه. این فقط می‌تواند عملکرد اینترنت شما باشد… یا می‌تواند کسی اینترنت شما را سرقت کند، پهنای باند شما را مورد استفاده قرار دهد.

 چگونه می‌فهمید که کدام یک از همسایگان شما است؟ اگر کسی اینترنت شما را سرقت می‌کند، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ چگونگی چک کردن اینکه آیا کسی اینترنت شما را سرقت می کند؟

با جمع آوری اطلاعات از شبکه خود آغاز کنید. به روتر (دستگاه یا شبکه) خود وارد شوید و قسمتی را که نشان می‌دهد چه وسایلی به روتر شما متصل هستند را بررسی کنید.

اگر یک راه حل ساده تر می‌خواهید، شما می‌توانید به طور موقت یک اکانت به نام Wireless Network Watcher (ناظر شبکه بی سیم) بگیرید. این برنامه رایگان به شما لیستی از ابزارهای متصل به شبکه ی Wi-Fi شما می‌دهد. شما می‌توانید به سرعت هر موقع آن را بخواهید بررسی و یا باز کنید. هنگامی که فهرستی از دستگاه‌های متصل دارید، مواردی که متعلق به شما هستند را شناسایی کنید. برای مثال، رایانه‌ی شما باید با نام خودش در لیست باشد. تبلت یا گوشی هوشمند شما باید با نام تولید کننده خود در آنجا باشد.

اگر شما نمی توانید، موارد ذکر شده در لیست را حذف کنید. به سادگی یکی یکی دستگاه‌ها را خاموش کنید یا فقط Wi-Fi آن ها را قطع کنید تا متوجه شوید چی به چی است.

زمانی که دستگاهی متصل به شبکه را پیدا می‌کنید که متعلق به شما نیست، شما می‌فهمید که یک مجرم یا مقصر دارید. اگر کاهش سرعت اینترنت به صورت تصادفی باشد، ممکن است لازم باشد چند بار آن را بررسی کنید. مجرمان ممکن است از اینترنت شما به ندرت استفاده کنند.

 

چگونه Wi-Fi خود را امن کنید؟

حتی اگر شما یک اتصال غیر مجاز دارید، با این حال شما نمی‌توانید بگویید که چه کسی متصل شده است.

خوب، مگر اینکه به خانه همسایگان خود بروید و آدرس مک و نام دستگاه‌های آن‌ها را بررسی کنید.

اگر شبکه شما قبلا رمزگذاری شده است و کسی هنوز آن را دارد، شما باید رمز عبور خود را بلافاصله تغییر دهید. سپس حواستان را جمع کنید که آیا دوباره موفق به ورود خواهند شد یا خیر. اگر وارد شدند، ممکن است آنها به روتر شما دسترسی داشته باشند. روتر خود را به تنظیمات کارخانه باز گردانی کنید. راهنمای خود را برای دستورالعمل بررسی کنید سپس از ابتدا آن را دوباره تنظیم کنید، به معنی تغییر دادن گذر واژه، فعال کردن رمز گذاری، انتخاب یک SSID جدید و غیر فعال کردن ویژگی‌های کنترل از راه دور است.

توجه: اگر گذر واژه رمزگذاری خود را تغییر دهید، باید رمز عبور را در تمام ابزار‌های خود به روزرسانی کنید.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.