ترجمه Iranian Genetics Society

0 30

Iranian Genetics Society
انجمن ژنتیک ایران در سال ۱۳۴۵ با پیشنهاد و پشتکار دکتر پزشکپور مستشفی تأسیس شد. این انجمن در ابتدا مشتمل بر گروه‌های چهارگانه دانشکده‌های علوم، کشاورزی، پزشکی و دامپزشکی بود و گرد هم‌آیی‌های آن در خلال کنگره سالیانه کودکان برگزار می‌شد. سپس در سال‌های ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ هفت کنگره علمی مستقل در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و اهواز برگزار شد.
پس از انقلاب و به ویژه در دوران جنگ تحمیلی بیش از دو دهه فعالیت انجمن ژنتیک ایران تعطیل شد.
در طول این سال‌ها علم ژنتیک در سطح جهان به سرعت رشد کرد اما ابعاد این رشته در ایران شناخته نشده بود . بر اساس این تحلیل در سال ۱۳۷۸ گروهی از افراد علاقمند گردهم آمدند و با تهیه اساسنامه اقدام به تشکیل مجدد انجمن کردند. در واقع، این حرکت یک خیزشی دوباره در ادامه فعالیت‎های تشکیلاتی متخصصین علم ژنتیک در دو دهه پیشین بود. در سال ۱۳۷۹ این انجمن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سپس در اداره ثبت شرکت‎ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید.
بر طبق اساسنامه، هیئت مدیره این انجمن متشکل از ۲ نفر متخصص در ژنتیک انسانی، ۲ نفر متخصص در ژنتیک جانوری، ۲ نفر متخصص در ژنتیک گیاهی و یک نفر متخصص در ژنتیک پروکاریوتهاست. وجود این بافت در هیئت مدیره و سایر ارکان انجمن، شمول انجمن بر جنبه‎های مختلف رشته ژنتیک را تضمین می‎نماید.
در جلسات اولیه، هیئت مدیره نحوه عضوگیری، شرایط عضویت و وظایف انجمن را مورد بحث و تصویب قرار داد.
بر طبق اساسنامه, هیئت مدیره این انجمن متشکل از ۲ نفر متخصص در ژنتیک انسانی, ۲ نفر متخصص در ژنتیک جانوری, ۲ نفر متخصص در ژنتیک گیاهی و یک نفر متخصص در ژنتیک پروکاریوتهاست. وجود این بافت در هیئت مدیره و سایر ارکان انجمن, شمول انجمن بر جنبه‎های مختلف رشته ژنتیک را تضمین می‎نماید. در این راستا از همان ابتدا اقدام به تشکیل شاخه‎های انجمن گردید که عبارتند از:

۱ـ شاخه ژنتیک انسانی (پزشکی)؛

۲ـ شاخه ژنتیک گیاهی؛

۳ـ شاخه ژنتیک جانوری (دامی)؛

۴ـ شاخه ژنتیک پروکاریوت؛

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.