آیا هویج برای سیگاری ها خطرناک است ؟

0 440

آیا هویج برای سیگاری ها خطرناک است ؟

هویج  بخاطر ویتامین و خواصش در اکثر خانه ها یافت میشود و می تواند حتی سرطان را از خانه بیرون کند؛ اما نه برای همه افراد!

طبق نظر پژوهشگران در اکثر سبزیجات ماده ای بنام بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A ) وجود دارد که در هویج غلظت آن بیشتر از سایر سبزیجات می باشد.

شما به دنبال این مطالب هستید:

این ماده روی مواد سمی موجود در تنباکوی سیگارتاثیر می گذارد و خطر سرطان ریه  ، مثانه ، حنجره و دهان را در افرادی سیگار میکشند و حتی کسانی که قبلآ سیگار میکشیده اند ، تا ۵۰ در صد افزایش می دهد.اما این بدان معنی نیست که افرادی که از سیگار استفاده میکنند و یا افرادی که قبلا از سیگار استفاده میکرده اند یعنی سیگاری های قدیمی باید از خوردن سایر سبزیجات خودداری کنند. چون مواد مفید دیگری در این سبزیجات وجود دارد که مانع تاثیرگذاری بتا کاروتن در مواد سمی در توتون می شود. ولی باید از خوردن موادی که غلظت بتا کاروتن آن زیاد است مثل هویج، کدو حلوایی  ، طالبی  و زردآلو  و نیز قرص های حاوی بتا کاروتن خودداری نمایند.
ولی در افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند؛ بتا کاروتن بهترین ماده مغذی برای جلوگیری از سرطان می باشد.

پژوهشگران فرانسه در طول مدت هفت سال حدود شصت هزارخانم را تحت کنترل داشته اند و این آزمایش بزرگ نشان داده است که هویج یک عنصر معجزه گر برای افرادی است که ازسیگار استفاده نمیکنند و احتمال ابتلا به سرطان را از ۲۸ درصد تا ۵۶ درصد کاهش می دهد. ولی در کسانی که سیگار می کشند و یا قبلآ سیگارمیکشیده اند، احتمال ابتلا به سرطان  را تا ۴۳ درصد افزایش می دهد. مصرف قرص های حاوی بتا کاروتن نیز در افرادی که ازسیگار استفاده میکنند احتمال سرطان را تا دو برابر افزایش می دهد.

 

 

اثرات بر سلامت انسان و اطرافیان

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.