اثر نوشیدنی های اسیدی بر دندان ها چیست ؟

0 70

افرادی که نوشیدنی‌های اسیدی می ‌‌خورند، ممکن است با سرعت بیشتری در معرض فرسایش مینای دندان قرار گیرند.

فرسایش دندانی (erosion) هنگامی رخ می‌ دهد که مینای دندان به وسیله اسیدهایی که در دهان تشکیل می ‌شوند، خورده شود و به این ترتیب دندان‌ ها آسیب ‌پذیر می‌ شوند، ترک می ‌خورند و تغییر رنگ می ‌دهند.

فرسایش دندانی یک فرآیند شیمیایی است که به تخریب دندان می ‌انجامد و نباید آن را با سایش دندان (abrasion) که فرآیندی مکانیکی است، اشتباه کرد.

فرسایش دندانی عارضه ‌ای است که به خصوص در میان کودکان و نوجوانان شایع شده است.

 

اما چرا این گونه است؟‌ کارشناسان معتقدند تا حدی زیادی، نوشیدن نوشابه‌های اسیدی در این امر نقش دارند.

نوشابه‌های گازدار، نوشابه‌های انرژی زای ورزشی، آب میوه‌ها و قهوه حاوی مقدار زیادی اسید هستند.
نوشیدنی های اسیدی

در نوشابه‌ های گازدار، به خصوص در نوشابه ‌های گازدار کولا، یکی از طعم‌ دهنده‌های اصلی اسید فسفریک است. همین اسید در دندانپزشکی برای ناهموار کردن مینای دندان پیش از نصب بریج به کار می ‌رود و دندانپزشکان به عنوان کاغذ سمباده از آن استفاده می ‌کنند.

قندی که در اکثر نوشابه‌ ها به کار می ‌رود نیز ممکن است نقشی در این فرسایش ایفا کند.

هنگامی که پلاک میکروبی روی دندان، قند نوشابه ‌ها و غذاها را جذب می‌ کند، اسیدی را تراوش می کند که مینای دندان را خراب می ‌کند.

 

مردم با در دهان نگه داشتن نوشابه ‌های گازدار و آب میوه‌ها برای لذت ‌بردن از رایحه یا گاز آنها، موجب می شوند که دندان ‌ها مدت بیشتری در معرض این اسیدها و قندها قرار گیرند.

چیزهای دیگری هم ممکن است در فرسایش دندانی نقش داشته باشند. داروهایی مانند آسپیرین نیز می ‌توانند باعث فرسایش دندان شوند. همچنین بیماری‌ هایی مانند برگشت اسید معده به مری، یا اختلال های غذا خوردن که با استفراغ مزمن همراه هستند(مانند بی اشتهایی عصبی)ممکن است دندان ‌ها را در معرض اسید معده قرار دهند.

از طرف دیگر ممکن است کمبود دریافت فلوراید هم یکی از دلایل شیوع فرسایش دندانی باشد.

مردم به طور فزاینده‌ای به جای آب لوله کشی فلورایددار به مصرف آب های معدنی بسته بندی شده روی آورده‌اند، که ممکن است حاوی فلوراید نباشند.
نوشیدنی های اسیدی

مردم همچنین نوشابه‌ های گازدار و آب میوه‌ها را جایگزین آب می ‌کنند.

فلوراید باعث استحکام مینا و مقاومت آن در برابر فرسایش می‌ شود.

بنابراین کارشناسان توصیه می ‌کنند افرادی که آب لوله کشی نمی ‌نوشند،‌ از خمیردندان ‌ها و دهان ‌شویه‌ های فلورایددار استفاده کنند.

راه دیگر جلوگیری از فرسایش دندانی این است که حدود نیم ساعت بعد از نوشیدن نوشابه‌ های گازدار یا آب میوه، دندان ‌های ‌تان را مسواک بزنید.

اما اگر مسواک زدن را بلافاصله بعد از خوردن این مواد غذایی انجام دهید، ممکن است با ساییدن مینایی که از قبل به علت حمله ی اسید، نرم شده است، آسیب وارد بر آن را تشدید کنید.

به این ترتیب شما یک لایه میکروسکوپی از مینا را که می‌ تواند با مواد معدنی موجود در بزاق تقویت شود، برمی‌ دارید.

بزاق، اسیدیته دهان را متعادل می ‌کند و مواد معدنی که به وسیله غذاهای اسیدی از آن بیرون کشیده شده است، به آن بازمی ‌گرداند.

البته افرادی که در مورد فرسایش دندان‌های‌ شان نگرانند، باید در معاینه ی دندانپزشکی که یک یا دو بار در سال دارند،‌ از دندان پزشک ‌خود بخواهند دندان ‌های ‌شان را از این لحاظ مورد معاینه قرار دهد.
همشهری آنلاین

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.