فواید سرمه کشیدن

0 139

افراد زیادی هستند که دقیقا بعد از اولین بار استفاده از سرمه و سرمه کشیدن چشم ها، برای همیشه آن را کنار میگذارند و دلیل این امر استفاده نادرست از سرمه است.

 

آموزش کشیدن سرمه (کحل)

برای مصرف سرمه به این موارد دقت کنید :

    کیفیت سرمه
    نوع سرمه
    جنس سرمه دان

۱ – نحوه تشخیص کیفیت سرمه خوب

برای تشخیص این امر کافی است کمی سرمه را در کف دست ریخته و ماساژ دهید .رنگ سرمه به هیچ عنوان با ماساژ آن پاک نخواهد شد همچنین با آب نیز قابل شستشو نیست سرمه خوب تنها با آب و صابون آن هم به سختی قابل پاک شدن میباشد.

۲ – نوع سرمه

بسیاری از دوستان بر این باورند که بهترین سرمه موجود سرمه سنگ یا همان سرمه مکه میباشد، سرمه سنگ به دلیل خواص و انرژی سنگ سرمه خوبی هست اما متاسفانه نقایصی دارد.

یکی این که رنگش خاکستری و کمرنگ است و دیگر این که چون از سنگ ساخته شده هر چه قدر هم خوب آسیاب شود باز هم ذرات ریزی دارد که چشم را اذیت می کند.

دومین سرمه موجود سرمه حیوانی هستش که هم تهیه این نوع از سرمه سخت هست و هم به دلیل چرب بودن ریزش زیادی دارد.

سومین سرمه که به نظر من بهترین هست سرمه مغز ها یا سرمه گیاهی است که با توجه به انواع مغز هایی که در آن استفاده می شود نام آن تغییر می کند. مثلا سرمه ۷مغز (شامل مغز گردو، فندق، بادام، پسته و…) می باشد و سرمه ۴ مغز که معمولا از بادم فندق پسته و گردو تهیه میشه و سرمه های تک مغز که همونطور که مشخصه از یک مغز تولید میشه که اغلب بادام و یا گردو هست.
۳ – جنس سرمه دان

سومین موردی که باید به آن دقت کنید جنس سرمه دان هست با توجه به اینکه سرمه دان ها با جنس های خیلی متنوعی تولید می شوند تشخیص نوع سرمه دان مرغوب کمی سخت هست.

سرمه دان های موجود اغلب از جنس چوب، سنگ و یا فلز برنج تولید میشوند. سرمه دان با جنس چوب بهترین سرمه دان هست چون الیاف چوب به راحتی زائدات سرمه را هنگام خروج میله از سرمه دان پاک میکنند و به شما یک سرمه صاف و بدون گرده می دهد. علاوه بر آن میله سرمه دان حتما باید از جنس چوب صیغل خورده باشد.

نحوه استفاده صحیح از سرمه

بزرگترین اشتباهی که بیشتر افراد انجام میدهند و باعث ریزش سرمه میشه این هست که سرمه را مستقیم داخل سرمه دان میریزند. این کار باعث میشه کلا از خیر استفاده از سرمه بگذرید چون هم سخته و کثیف کاری میشه و هم بعد کیفیت مطلوبی بهتون نمیده پس چه باید کرد؟؟؟!!! راه حل خیلی ساده است.

    میله سرمه دان رو فقط در اولین بار مصرف با یک قطره روغن بادام تلخ و یا روغن زیتون چرب کنید و خوب با دست ماساژ دهید
    سپس میله ای که یک بار برای همیشه چرب شده رو وارد سرمه دان کنید و طوری اون رو داخل سرمه دان حرکت بدید و بچرخونید که مطمئن شوید همه جداره داخلی سرمه دان به روغن اغشته شده است
    میله سرمه دان را داخل ظرف محتوی سرمه کنید و کمی بچرخانید که سرمه به میله بچسبد سپس میله را وارد سرمه دان میکنید و کمی حرکت میدهید و باز مجدد داخل ظرف سرمه میکنید .
    ۳ تا ۵ بار این کار را انجام میدهید سپس میله را درون سرمه دان کرده و حدود ۳-۵ دقیقا خوب حرکت دهید (حرکت باید به صورت بالا ،پایین و چرخش های کوچک باشد)
    در این مرحله برای تست اینکه آیا ماساژ برای سرمه کافی بوده یا نه بایستی میله سرمه دان را روی انگشت خود تست کنید اگر گرده داشت یا دانه دانه بود هنوز نیاز به ماساژ دارد

زمانی ماساژ کافی است که خط کشیده شده روی دست صاف و عاری از هر نوع ناخالصی و درست مثل مداد چشم باشد

این کار نهایتا ۵ دقیقه زمان میگیره و به شما برای ۲ ماه سرمه میده. وقتی سرمه دان تخلیه شد فقط کافی است مراحل ۳تا ۵ را مجددا تکرار نمایید.

آشنایی با انواع مختلف سرمه
۱ – بهترین سرمه سرمه اثمد است

برای تهیه این سرمه باید چهل روز سنگ آن را در آب بخیسانند و هر سه یا چهار روز یکبار آب آن را عوض کنند ، سپس آن را خشک و آسیاب و الک نمایند.

در روایات به سرمه اثمد تاکید بسیار شده است.

پیامبر (ص) زمانی که به رختخواب می رفتند با سرمه اثمد به تعداد فرد سرمه می کشیدند و به این کار امر می نمودند فرمود : بهترین سرمه ها سرمه اثمد است ، زیرا بینایی را تقویت میکند و مو را می رویاند.

امام باقر (ع) : سرمه کشیدن با ثمد بدن را خوش بو و مژه را تقویت می کند.

سرمه اثمد از آب سیاه و کوری جلوگیری می کند

اولین فایده سرمه اثمد ایمنی از آب سیاه و کوری است. همه انواع سرمه که گفته شد باعث ایمنی از مطلق آب (آب مروارید و سیاه ) است، اما در مورد آب سیاه به سرمد اثمد تاکید شده است.

    سرمه اثمد چرک و آلودگی را از چشم خارج می کند.
    سرمه اثمد سبب صافی و شفافیت در چشم می شود.
    سرمه اثمد سبب تقویت و جلای بینایی می شود
    سرمه اثمد به بیدار ماندن در شب کمک می کند.

۲ – سرمه کافوری (صبر زرد ، مرمکی ، کافور)

اولین و قوی ترین سرمه که در روایات زیادی آمده و صحیح السند است و برای تقویت بینایی و درمان بیماری های چشم مفید است ، سرمه کافوری است که از صبرزرد ، کافور و مرمکی به نسبت مساوی تشکیل می شود.

میزان مصرف این سرمه ماهی یک بار توصیه می شود .
۳ – سرمه صبرزرد و پیل زهره
۴- سرمه ای که در آن مشک ، زعفران و ورس وجود دارد
۵- سرمه هلیله زرد و فلفل
۶- سرمه عنابی

این سرمه برای درمان‌ درد‌ چشم‌ و مفید برای فشار‌ چشم‌ و آب‌ سیاه‌ و ورم پلک بسیار مفید است.

فواید سرمه کشیدن

    سرمه کشیدن باعث ایمنی از آب مروارید و آب سیاه می شود. امام صادق (ع) : سرمه کشیدن هنگام خواب باعث ایمنی از آب مروارید و آب سیاه است.
    سرمه کشیدن سبب رشد مژه ها می شود. در روایت آمده است : سرمه سبب رویش مو می شود
    و همچنین سرمه نور چشم را زیاد می کند و مژه ها را می رویاند
    سرمه کشیدن آب دهان را شیرین می کند
    سرمه کشیدن انسان را در طولانی کردن سجده کمک می کند.
    سرمه کشیدن اشک ریزی چشم را خشک می کند.
    سرمه کشیدن سبب تقویت بینایی می شود.

پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید سرمه روی پوست صورتتان نریزد یک دستمال زیر مژه بگیرید تا باقی ماده سرمه روی دستمال بریزد.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.