نکات روزه داری برای سالمندان

0 217

شرط روزه داری برای سالمندان ، به وضعیت جسمانی آن‌ها برمی‌گردد و سالمندی به تنهایی مجوزی برای روزه گرفتن نیست اما چون سالمندان از لحاظ جسمانی در وضعیت شکننده‌تری نسبت جوانان و میانسالان قرار دارند، بنابراین لازم است بیشتر از خودشان مراقبت کرده و برای روزه داری با پزشک خود مشورت کنند.

با بالاتر رفتن سن و رسیدن به دوران سالمندی، برخی از توانایی‌های جسمی و روانی انسان تحلیل می‌روند. اما بسیاری از سالمندان بنا بر اعتقادات مذهبی و بدون آن که به شرایط جسمی و روحی خود توجهی داشته باشند، نسبت به روزه‌ داری مستمر در ماه مبارک رمضان اصرار دارند.
سالمندانی که بیمار هستند و دارو مصرف می‌کنند برای روزه گرفتن حتما باید تحت نظر پزشک معالج مخصوص به خود باشند تا پزشک بنابر وضعیت فیزیکی و شرایط سالمند، برنامه روزه‌ داری سالمند را مشخص و زمان مصرف وعده‌های دارویی را برای او تعیین کند. به افراد سالمند توصیه می‌کنیم حتما قبل از ماه رمضان و روزه‌ داری، یک آزمایش کامل بدهند تا از وضعیت چربی، قند، فشار خون و سلامت جسمانی کلی بدن خود مطلع شوند.

علاوه بر وضعیت جسمانی یکی از مسائل مهم این گروه سنی، وضعیت تغذیه آن‌ها است. با افزایش سن نیاز سالمندان به دریافت غذا کمتر شده، در این حالت اگر هنگام روزه داری مقدار کافی غذا تغذیه نشود، مواد مغذی لازم دریافت نشده و ممکن است سالمند ضعیف و بیمار شود.

افطار و سحری سالمندان

یکی از کارهایی که می‌‌تواند به سالمند آسیب برساند، خوردن حجم زیادی از غذا و نوشیدنی در زمان افطار و سحری است. فرد سالمند اگر روزه می‌گیرد، باید به مشاور تغذیه مراجعه کرده و از میزان مایعات و نوع مواد غذایی و مقدار آن مطلع شود.

سالمندان در وعده‌های سحر و افطار باید غذاهای پرکالری و کم حجم بخورند. در هنگام افطار، غذاهای سبک مثل نان و پنیر، سوپ، فرنی و حلوا میل کرده اما پرخوری نکنند. پروتئین زیاد مصرف کنند، اما از مصرف غذاهای چرب، ادویه دار، سرخ کردنی، نوشابه‌های قندی و گازدار پرهیز کنند. اگر فرد سالمندی دچار دیابت خفیف است، چون روزه‌داری باعث کمبود گلوکز خون می‌شود، بهتر است تحت نظر پزشک در زمان افطار، رژیم غذایی شیرین داشته باشد. درمجموع سالمندان از خوردن بیش از حد مواد قندی بخصوص زولبیا و بامیه خودداری کنند. میوه نیز بهتر است یک تا دو ساعت بعد از شام صرف شود.

نکته خیلی مهم دیگری که سالمندان حتما باید رعایت کنند این است که وعده‌های شام و افطاری را از هم جدا کنند تا سیستم گوارشی آن‌ها دچار پرکاری نشود.

علاوه بر مشکلات تغذیه یک فرد سالمند، وجود برخی مشکلات گوارشی، کلیوی، معده، قلبی عروقی، ضعف جسمانی، یبوست و کم‌آبی ممکن است با روزه‌ داری تشدید شود. در ادامه به نکاتی درباره روزه داری برای سالمندان می‌پردازیم.

نکات روزه داری برای سالمندان

عدم دریافت پروتئین در رژیم غذایی ماه رمضان ممکن است باعث ایجاد ضعف جسمانی در طول روز شود؛ بنابراین در وعده‌های افطار و سحر مصرف مرغ، ماهی، حبوبات و مغز‌ها فراموش نشود.
برای جلوگیری از یبوست و تنظیم دستگاه گوارش هنگام سحر و افطار حتما سبزیجات، میوه‌های تازه، مایعات و مواد غذایی ملین مصرف شود.
به دلیل این که مشکلات کلیوی و ادراری در سالمندان بیشتر است، در صورت مشکلات کلیوی و سابقه سنگ سازی بهتر است در مورد روزه گرفتن احتیاط و حتما با پزشک معالج مشورت شود.
در صورت بیماری فشار خون و مشکلات قلبی و عروقی به دلیل لزوم مصرف دارو‌های سر وقت، معمولا روزه داری ممنوع است. اما باز هم باید با پزشک مشورت شود. سالمندانی که به فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی دچار هستند، غذاهای کم‌چرب، ترجیحا آب پز و کبابی مصرف کنند. مصرف گوشت قرمز توصیه نمی‌‌شود.
پیاده ‌روی در فاصله زمانی افطار تا سحر برای افزایش تحرک افراد سالمند، می‌تواند مفید است.
چون در دوران سالمندی میزان جذب کلسیم پایین و میزان دفع آن بالا است، حتما در وعده‌های غذایی سحر و افطار لبنیات به صورت ساده یا ترکیب در غذا مصرف شود.

مطالب مشابه:

روزه گرفتن چه تاثیری بر معده درد دارد؟
تغذیه غلط در ماه رمضان و عوارض آن
تاثیر روزه بر کاهش و افزایش وزن
رفع عطش روزه دارن با نوشیدنی های سنتی
چگونه درماه رمضان سالم و اصولی غذا بخوریم

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.