چای و تاثیر آن بر اضافه وزن و چاقی + عملکرد چای دربرابر توده های چربی

آیا چای به کاهش اضافه وزن میکند؟

1 4,392

چای و تاثیر آن بر اضافه وزن و چاقی + عملکرد چای دربرابر توده های چربی

چای نام یک نوشیدنی معطر است که معمولاً با ریختن آب داغ یا در حال جوش بر روی برگ‌های عمل آورده شده گیاه «کاملیا سیننسیس»، که گیاهی همیشه سبز و بومی آسیای شرقی است به دست می‌آید. این نوشیدنی پس از آب، پرمصرف‌ترین نوشیدنی جهان است.چای واژه‌ای است چینی که در چین و شمال هندوستان به کار می‌رود و تقریباً با همان تلفظ وارد زبان فارسی شده‌است.نام این گیاه در گویش چینی جنوبی چای و در گویش چینی شمالی به صورت تِی تلفظ می‌شد و هردو تلفظی از یک حرف چینی یگانه در چین قدیم هستند.مردم اروپای غربی نام این گیاه را از چینیان شمالی و مردم خاورمیانه و شمال آفریقا نام آن را از چینیان جنوبی آموختند.

نوشیدنی چای با دم کردن برگها، جوانه‌ها یا شاخه‌های فرآوری شده بوته چای گونه Camellia sinensis به مدت چند دقیقه درآب داغ درست می‌شود. فرآوری آن می‌تواند شامل اکسیداسیون، حرارت دهی، خشکسازی و افزودن گیاهان، گلها، چاشنی‌ها و میوه‌های دیگر به آن باشد.

+همچنین بخوانید : چای گروه خونی منحصر به فرد خود را بشناسید

چای یک منبع طبیعی از کافئین ، تئوفیلین ، تئین و آنتی‌اکسیدان‌ها است ، اما تقریباً بدون چربی ، کربوهیدرات‌ها ، یا پروتئین آن ، دارای طعمی مطلوب است که کمی تلخ و گس می‌باشد.

مصرف مواد غذایی سرشار از چربی‌ها، چاقی را در پی خواهند داشت. پژوهشی که در Journal of Agricultural and Food Chemistry  به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که نوشیدن چای می‌تواند از اضافه وزن ناشی از تغذیه‌ی چرب پیشگیری کند. علاوه بر این، چای با تأثیر شوم و مضر چربی‌ها در خون نیز مقابله می‌کند.

وجود چربی زیاد در خون باعث افزایش کلسترول و ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌شود.

پژوهش دیگری که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام گرفته نتایج شگفت انگیزی نشان داده است.

محققان به دو گروه موش مواد غذایی سرشار از چربی(فست فود) و به گروه دیگر مواد غذایی معمولی دادند. این موش‌ها به مدت ۱۴ هفته آب، چای سیاه یا چای سبز مصرف کردند.

+همچنین بخوانید : آیا چای سبز قدرت مبارزه با سرطان خون را دارد ؟

محققان ملاحظه کردند چای سیاه و چای سفید هر دو اضافه وزن و تشکیل توده های چربی و چاقی دور شکم را خنثی می‌کند. اما چای سیاه همچنین با اثرات مضر فست‌فودها در خون نیز مقابله می‌کند.
محققان قصد دارند این آزمایش‌ها را روی انسان‌ها نیز انجام داده و به اثبات برسانند. پیش از این نیز پژوهش‌های مختلف تأثیر مثبت چای در مقابله با بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری پارکینسون را  به اثبات رسانده‌اند. از این گذشته محققان معتقدند که مصرف چای برای تراکم استخوان‌ها نیز مفید است.

 

1 نظر
  1. نبات می گوید

    ببحشید من فقط می هوام بدونم ایا چای چاق می کند

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.