لیموعمانی های خوب دارای چه ویژگی هایی در ظاهرشان هستند ؟

2 2,995

لیموعمانی های خوب دارای چه ویژگی هایی در ظاهرشان هستند ؟

لیموعمانی از خشک شدن نوعی لیموهای کوچک آب‌لیموگیری که انواع متفاوتی دارند، به دست می‌آید و به عنوان چاشنی در غذاها استفاده می‌شود.

طی فرایند خشک شدن به دلیل تغییرات به وجود آمده در ترکیب‌ها و اکسید شدن، رنگ لیمو تغییر می‌کند و از رنگ مایل به زرد و گاهی سبز به رنگ قهوه‌ای تیره یا سوخته تبدیل می‌شود. با توجه به اینکه مواد موثر موجود در تمامی گیاهان تا حد زیادی به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی بستگی دارد، این مسئله می‌تواند در رنگ گیاهان و میوه‌های تازه و خشک، طعم و مزه، بو و خواص آن‌ها تأثیرگذار باشد.

علت تلخ بودن لیموعمانی ، دانه‌های موجود در آن است که به دلیل عمل تخمیر انجام شده کمی تلخی در مزه آن احساس می‌شود.  البته اگر دانه‌ها از لیموعمانی جدا شوند، دیگر تلخی نخواهد داشت ولی در صورتی که با دانه پخته یا به صورت پودر به غذا افزوده شود، غذای تهیه شده تا حدی تلخ خواهد بود، بنابراین برای پرهیز از تلخ شدن غذا بهتر است پیش از افزودن آن به غذا دانه‌های لیمو را درآورید.

لیمو عمانی تازه، رنگ خردلی دارد و بسیار ترش است و به صورت گرد کوبیده شده یا درسته عرضه می‌شود که البته یکی از پرمصرف‌ترین ادویه‌ها در دنیا گرد لیمو عمانی است.

جالب است بدانید ترش بودن لیمو به دلیل اسیدسیتریک موجود در آن است و از نظر ترکیب‌های شیمیایی در آب لیموعمانی، حدود ۸ درصد اسیدسیتریک وجود دارد.

با توجه به اینکه ویتامین C و اسید سیتریک، ۲ ماده مهم و تأثیرگذار در لیمو عمانی هستند، مرغوب‌ترین لیمو عمانی، لیمو عمانی‌ای است که حداکثر میزان از این ۲ مواد در آن وجود داشته باشد اما به دلیل اینکه نمی‌توان وجود این مواد را از ظاهر آن‌ها تشخیص داد بنابراین می‌توان گفت، لیموعمانی‌های درشت که نشانه رسیدن کامل آن‌هاست و تیره رنگ هستند، مرغوب‌ترند.

در حال حاضر انواع متفاوتی از لیموعمانی در بازار وجود دارد که گفته می‌شود لیموهای به رنگ سفید چینی هستند. رنگ سفید و روشن لیموعمانی دلیل قطعی چینی بودن آن نیست ولی این محصول می‌تواند از چین هم وارد شده باشد. لیموعمانی‌هایی که از ابتدا در ایران وجود داشته را همه می‌شناسند بنابراین اگر نمونه‌هایی با ظاهر متفاوت در بازار دیده می‌شود ممکن است چینی باشد.

+همچنین بخوانید : لیمو عمانی موجود در غذا را مصرف نکنید

توصیه می‌شود افراد مبتلا به فشارخون و بیماران قلبی از لیموعمانی استفاده کنند زیرا دیگر ترکیب‌های موجود در آب‌لیمو و لیموعمانی، پپتین است که باعث کاهش کلسترول و چربی خون و تا حدودی فشارخون می‌شود.

2 نظرات
  1. حمید نجفی می گوید

    سلام من در حد ۲۰تن لیمو
    رو میتونم به کی وکجا بفروشم

  2. مریم نصیری می گوید

    چه تفاوتی داره لیمو عمانی چینی و ایرانی؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.