آب بشقابی ( Centella asiatica) چه موارد مصرفی دارد؟

0 695

موارد مصرف گیاه آب بشقابی

اسم انگلیسی : Gotu Kola, Water pennywort

این گیاه در درمان بیماری های پوستی، مصرف موضعی آن در درمان زخم ها، بیماری های چشمی، التهاب، آسم و نیز کاهش فشار خون استفاده می شود. همچنین از گیاه آب بشقابی برای درمان بیماری سفلیس، هپاتیت، زخم های معده، مشکلات مغزی، صرع، اسهال، تب، درمان اضطراب، بی خوابی، نارسایی وریدی و تقویت حافظه استفاده می شود. استفاده از این گیاه در ترکیب با آلوئه ورا و اسطوخودوس برای بازسازی پوست و به عنوان نرم کننده استفاده می شود (۴،۵،۳).

مکانیسم اثر گیاه آب بشقابی

تحقیقات نشان داده است که استفاده از عصاره این گیاه به میزان ۶۰ میلی گرم سبب بهبود زخم دوازدهه در بیماران می شود. در پژوهشی دیگر از عصاره تهیه شده این گیاه برای بهبود و درمان کلویید و اسکارهای هیپرتروفیک مؤثر بوده و اثری مشابه کورتون بر روی بیماران داشته است. که این اثر را به ترکیب آسیاتیاکوزید نسبت می دهند. این ترکیب باعث کاهش فیبروز در زخم ها و باعث جلوگیری از تشکیل اسکار جدید می شود. ترکیبات موجود در این گیاه بر روی سلول های فیبروبلاست مؤثر بوده و سنتز کلاژن را متعادل می سازد که باعث بهبود زخم ها می شود. همچنین در ترمیم بافت همبند قابل ارتجاع، کاهش فیبروز و کوتاه کردن زمان لازم برای بهبود زخم ها مؤثر است و در مطالعات بالینی به اثبات رسیده است. در پژوهش ها ثابت شده است که ترکیبات تری ترپنی گیاه آب بشقابی باعث بهبود و بازسازی پوست می شوند و می تواند موجب افزایش قدرت کششی بافت و بهبود مکانیسم دفاعی شود. در تحقیقات مشخص شده است که این گیاه بر روی بیماری های مختلف وریدی دارای اثر مثبت بوده و استفاده از گیاه آب بشقابی به همراه انار در بیماران پریودنتال مؤثر است و موجب تسریع در بهبودی آن ها می شود (۱۰-۸، ۲).

فارماکوکینتیک آب بشقابی

ترکیبات این گیاه شامل فلاونوئیدها مانند کوئرستین و کامپفرول، گلیکوزیدها، ترپنوئیدها مانند مادکاسوزید، براهموزید، براهمینوزید است. همچنین حاوی ایزوتانکونزید، اسیدهای چرب، آمینواسیدها، فیتواسترول ها و تانن ها می باشد. ترکیبات اصلی گیاه که در ساخت داروها کاربرد زیادی دارد اسید آسیاتیک و اسید مادکاسسیک و سایر مشتقات گلیکوزیدهای استری تری ترپنی، آسیاتیاکوزید و مادکاسوزید است (۳-۱).

تداخلات دارویی

گیاه آب بشقابی با داروهای آنتی بیوتیک و داروهای پایین آورنده کلسترول تداخل ایجاد می کند و مصرف همزمان آن با داروهای آرامبخش و ضد افسردگی توصیه نمی شود (۶،۷).

هشدار ها

با توجه به اثرات قاعده آور این گیاه از مصرف گیاه آب بشقابی به صورت خوراکی در چند ماه اول بارداری خودداری شود. همچنین در دوران شیردهی و افراد با بیماری های کلیوی و کبدی باید از مصرف گیاه خودداری کنند. در بیماران با سابقه درماتیت تماسی و افراد مبتلا به افسردگی به دلیل افزایش زمان خواب منع مصرف دارد. استفاده این گیاه در دوز بالا بر سیستم اعصاب مرکزی اثر مخرب می گذارد.

منابع
۱-Gruenwald J, Brendler and Jaenicke C.PDR for Herbal Medicine. 2th Edition. Medical economics Co. Montvale New Jersey. 2000, pp: 729-31.

۲-Fetrow CW, Avila JR. Professional’s Hand Book of Complementary & Alternative Therapies. Spring House. Pennsylvania. 2001, pp: 239-40.

۳-Kuhn MA. Herbal therapy & supplements, Lippincott. NewYork. 2000, pp: 163- 66.

۴-Schultz V, Hansel R, Tyler V. Rational Phytotherapy: a physician’s guid to herbal medicine. 4th ed. Springer. Germany. 2000, pp: 337-338.

۵-Centella asiatica in rosacea treatment. Available from: URL: http://www.rosaceatreatment-clinic.com.

۶-Murray MT. The Healing power of herbs Rocklin. California. Prima Publishing. 1995. pp: 173-83.

۷-Corpoter DO. Nursing Herbal medicine Handbook. Springhouse. Pennsylvania. 2001, pp: 213-214.

۸-The European Agency for the Evaluation of Medicinal Products Veterinary Medicines Evalution unit. Centella asiatica extractum summary report. 1999.

۹-World Health Organization. Monographs on Selected Medicinal Plants, WHO. Geneve.1998, pp: 77-85.

۱۰-Frank S, Amelio D. Botanicals Aphytocosmetic Desk Reference. CRC. America. 1999, pp: 119-21.

گیاهان

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.