نقش قهوه در محافظت از کبد چیست ؟

0 143

نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه آن هم به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به یک بیماری خود ایمنی مربوط به کبد به اسم اسکلروزان کولانژیت را کاهش دهد.

این بیماری باعث پیشرفت بیماری سیروز، سرطان مجاری صفرایی و نارسایی کلیوی می‌شود.

پیش از این نتایج پژوهش‌های متعدد نشان داده است که قهوه برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو و نارسایی قلبی مفید است. این بار محققان پس از بررسی‌های گوناگون ثابت کردند که این نوشیدنی پرطرفدار می‌تواند در محافظت از کبد نیز موثر عمل کند.

در این پژوهش محققان دو گروه شرکت کننده را مورد بررسی قرار دادند. یک گروه دچار بیماری اسکلروزان کولانژیت بوده و گروه دیگر در سلامت کامل قرار داشتند.
نتایج بررسی‌ها نشان داد که گروه اول قهوه‌ی کمتری در مقایسه با گروه دوم مصرف کرده‌اند. این افراد در حدود ۲۰ درصد وقت کمتری برای نوشیدن یک فنجان قهوه اختصاص داده‌اند.

محققان معتقدند که شاید این نتایج کمکی برای توجیه دلایل این بیماری و یافتن راه‌هایی برای درمان آن باشد. این محققان از یافته های خود بسیار خشنود به نظر می‌رسد چون بیماری اسکلروزان کولانژیت یک بیماری نادر اما بسیار جدی می‌باشد.

محققان توصیه می‌کنند برای پیشگیری از مشکلاتی مانند دیابت نوع دو، نارسایی قلبی و همچنین برای حفاظت بیشتر از کبد حتماً قهوه را در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.