جدیدترین درمان دیسک گردن در ۲۰۲۰

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

0 205

گردن‌درد یکی از شایع ترین بیماری های شغلی به شمار می آید . به علت های مختلف رخ می دهد و عموما به علت اسپاسم های عضلات پشت گردن هستند اما آنچه نگران کننده است دیسک های گردنی است

علائم دیسک گردن چیست؟

درد گردن

درد شانه

خشکی یا گرفتگی عضله‌های گردن

درد منتشر به بازو

گزگز بازو یا دست

ضعف بازو یا دست

 

درمان های اولیه

ورزش درمانی(تقویت عضلات گردن)

درمان دارویی

فیزیوتراپی

طب سوزنی

اوزون تراپی

جراحی آندوسکوپی دیسک گردن،جدیدترین روش درمان دیسک گردن

در سال های پیش از آندوسکوپ بیشتر در تشخیص اختلالات گوارشی استفاده می شود اما با پیشرفت تکنولوژی از این روش در جراحی های گوارشی و شکم استفاده می شود که در آن به جای باز کردن شکم، جراح با ایجاد سوراخی لوله آندوسکوپی را جهت ملاحظه اختلالات گوارشی و درمان آن استفاده می کرد.

جراحی همیشه یکی از سخت ترین بخش های درمان برای بیماران است که نیاز به مهارت و دقت بالایی دارد اما با ایجاد وجود، عفونت و خونریزی و دردهای بعد از جراحی، عوارض بیهوشی از جمله عوارضی هستند که اغلب بیماران پس از انجام جراحی به آن دچار می شوند.

جراحی های ستون فقرات نه تنها از این قاعده مستثنا نیست برخی در برخی مواقع به دلیل قرار گرفتن عصب های نخاعی و نخاع در اطراف مهره ها، خطرات این جراحی را بیشتر کرده به همین منظور جراحی اعصاب و جراحی ستون فقرات از همین ابتدا به عنوان سنگین ترین و پرریسک ترین جراحی در نظر گرفته می شود.

اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، آندوسکوپ وارد سیستم جراحی مغز و جراحی ستون فقرات نیز شده است. جراحی دیسک گردن با آندوسکوپ یکی از روش های نوین و کم تهاجمی جراحی ستون فقرات است که با حداقل تهاجم صورت می گیرد با استفاده از برش کوچکی در ناحیه گردن و با وارد کردن لوله آندوسکوپ به فضای دیسک، به جراحی ضایعه می پردازد.

آندوسکوپی دیسک گردن چگونه انجام می شود؟

برای انجام این جراحی بیمار نیاز به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی در ناحیه کانال نخاع این کار انجام می شود. بعد از بی حسی کار با ایجاد برشی ظریفی به اندازه نیم سانتی در ناحیه گردن صورت می گیرد

در گذشته انجام این جراحی با ابزارهای ساده تر انجام می گیرفت که خطرات زیادی را برای پرده نخاع، اعصاب خروجی نخاع داشت اما امروزه این کار توسط ابزاری به نام اپتیک صورت می گیرد و با پیشرفت این ابزار خطرات این کار نیز به حداقل رسیده است.

جراحی آندوسکوپی دیسک گردن به وسیله لیزر انجام می شود که با کمک لیزر هم فشار وارده بر مهره های کمر کم می شود و هم اینکه حجم دیسک های بیرون ریخته شده را از طریق لیزر کم می شود. خوشبختاته درصد بالایی از بیماران به کمک این روش به بهبودی کامل می رسند.

با وجود مزایای این روش درمان جدید دیسک گردن، اما جراحی دیسک با آندوسکوپ همچنین دیگر جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشد.

عوارض

از شایع ترین عوارض جراحی آندوسکوپی دیسک گردن شامل:

وارد شدن صدمه به اعصاب و ریشه های عصبی نخاع، پس از ورود آندوسکوپ به درون دیسک

ابتلا به عفونت بعد از جراحی آندوسکوپی دیسک گردن به دلیل عفونی بودن لوله آندوسکوپ

ابتلا به ضعف عضلانی در دست ها و ناحه شانه و بازوها

نشت مایع مغزی و نخاعی به دلیل آسیب آندوسکوپ به نخاع

مزیت

از بهترین مزیت های جراحی آندوسکوپی دیسک گردن شامل:

کم شدن مدت اقامت در بیمارستان

بهبودی سریع بعد از جراحی

کم شدن خطرات و عوارض بعد از جراحی

 

دکتر علیرضا شیخی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.