بیماری لثه ممکن است به بیماری زوال عقل مرتبط باشد

0 79

بیماری لثه ممکن است به بیماری زوال عقل مرتبط باشد

طبق یک مطالعه جدید که در مجله علوم اعصاب ، مجله پزشکی آکادمی عصب شناسی آمریکایی منتشر شده است ، بیماری شدید لثه ممکن است با اختلال خفیف شناختی و زوال عقل در ارتباط باشد.

دکتر Ryan T گفت: “ما در یک دوره ۲۰ ساله به سلامت دندان افراد نگاه کردیم و دریافتیم که افراد مبتلا به شدیدترین بیماری لثه در ابتدای مطالعه ، تقریباً دو برابر خطر نقص خفیف شناختی یا زوال عقل را تا آخر دارند.” Demmer ، دکترا ، MPH ، دانشکده بهداشت دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس.

“با این وجود ، خبر خوب این بود که افراد دارای حداقل ریزش دندان و بیماری لثه خفیف ، احتمالاً بیش از افرادی که مشکلات دندانپزشکی ندارند ، دچار مشکلات تفکر یا زوال عقل شوند.”

این تحقیق شامل ۸٫۲۷۵ نفر با میانگین سنی ۶۳ سال بود که در ابتدای مطالعه زوال عقل نداشتند. افراد به دلیل اختلال خفیف شناختی و زوال عقل ارزیابی شدند. شرکت کنندگان از یک تست پریودنتال کامل برخوردار بودند که شامل اندازه گیری عمق پروب لثه ، میزان خونریزی و رکود بود.

در مرحله بعد ، شرکت کنندگان بر اساس شدت و وسعت بیماری لثه و تعداد دندانهای از دست رفته در گروه بندی قرار گرفتند ، که لانه گزینی دندان های از دست رفته به حساب می آمد. در شروع مطالعه ، ۲۲٪ مبتلا به بیماری لثه ، ۱۲٪ بیماری لثه خفیف ، ۱۲٪ دچار التهاب شدید لثه ، ۸٪ دچار ریزش دندان ، ۱۲٪ بیماری در مولرهای خود ، ۱۱٪ دچار ریزش شدید دندان بودند ، ۶٪ بیماری شدید لثه و ۲۰٪ اصلاً دندان نداشتند.

در پایان ۴۵۵۹ شرکت کننده در پایان مطالعه ، وقتی که به طور میانگین ۱۸ سال پیگیری شده بودند ، مورد ارزیابی قرار گرفتند.

به طور کلی ، ۱٫۵۶۹ نفر یا ۱۹٪ در طول مطالعه دچار زوال عقل شدند. این معادل ۱۱٫۸ مورد در هر ۱۰۰۰ نفر در سال بود. در بین افرادی که لثه های سالم دارند و تمام دندان های آنها در ابتدای مطالعه ، ۲۶۴ از ۱۸۲۶ یا ۱۴٪ آنها تا پایان مطالعه دچار زوال عقل شده اند. برای مبتلایان به بیماری لثه خفیف ، ۶۲۳ نفر از ۴،۴۷۰ یا ۱۸٪ دچار زوال عقل هستند. برای شرکت کنندگان با بیماری لثه شدید ، ۳۰۶ از ۱،۳۶۸ یا ۲۲٪ دچار زوال عقل بودند. و ۳۷۶ از ۱۶۱۱ نفر یا ۲۳٪ آنها در گروهی که دندان نداشتند دچار زوال عقل شدند. این برابر با نرخ ۱۶٫۹ مورد در هر ۱۰۰۰ نفر در سال بود.

در هنگام مشاهده هر دو اختلال خفیف شناختی و زوال عقل ، گروه بدون دندان در مقایسه با افراد دارای لثه سالم حدوداً دو برابر خطر داشتند. مبتلایان به بیماری لثه میانی یا شدید ، هنوز هم دندانهای خود را در معرض خطر قرار داشتند ، در مقایسه با گروه سالم ، ۲۰٪ خطر ابتلا به اختلال خفیف شناختی یا زوال عقل را داشتند. این خطرات بعد از محققان عامل دیگری بود که می تواند خطر ابتلا به زوال عقل از جمله دیابت ، کلسترول بالا و سیگار را تحت تأثیر قرار دهد.

بهداشت بهداشت خوب یک روش اثبات شده برای نگه داشتن دندان ها و لثه های سالم در طول زندگی است. مطالعه ما ثابت نمی کند که دهان ناسالم باعث زوال عقل می شود و فقط ارتباطی را نشان می دهد. برای نشان دادن ارتباط بین میکروب ها در دهان و زوال عقل ، و برای درک اینکه آیا درمان بیماری لثه می تواند از زوال عقل جلوگیری کند ، تحقیقات بیشتری لازم است.

یک محدودیت مطالعه این بود که امتحانات اولیه لثه زمانی انجام شد که شرکت کنندگان در سن متوسط ​​۶۳ سال بودند و احتمالاً ممکن است کاهش شناختی قبل از شروع بیماری لثه و از بین رفتن دندان شروع شود.

منبع: آکادمی عصب شناسی آمریکا

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.