اطلاعات دارویی Ergotamine- C

0 16

Ergotamine- C
ارگوتامین سی
موارد و مقدار مصرف:
موارد و مقدار مصرف
پیشگیری یا کنترل سردردهای عروقی، مانند میگرن و سردردهای خوشه‌ای
بزرگسالان: یک قرص به هنگام شروع حمله سردرد مصرف می‌شود، که در صورت نیاز، بعد از ۶۰-۳۰ دقیقه تکرار می‌شود. در صورت لزوم تکرار مصرف، در شروع حمله بعدی دو قرص تجویز می‌شود، که در صورت نیاز، بعد از ۶۰-۳۰ دقیقه مجدداً تکرار می‌گردد. بدین ترتیب، مقدار مصرف افزایش داده می‌شود تا جایی که فقط یک مقدار مصرف دارو برای جلوگیری از حمله کافی باشد یا مقدار اولیه به پنج قرص برسد. حداکثر مقدار مصرف تا ۱۰ قرص در هفته است.
کودکان: در کودکانی که سن بیشتری دارند یا در سنین بلوغ هستند، یک قرص تجویز می‌شود که در صورت نیاز، بعد از۳۰ دقیقه تکرار می‌گردد.
مکانیسم اثر
ارگوتامین: این دارو گیرنده‌های آلفا- آدرنرژیک را تحریک کرده و با مقادیر درمانی عروق محیطی را تنگ می‌کند (اگر تونیسیته عروق کم باشد). با این وجود ، اگر تونیسته عروق زیاد باشد، این دارو موجب گشاد شدن عروق می‌شود. این دارو با مقادیر زیاد یک مسدودکننده رقابتی آلفا- آدرنرژیک است. ارگوتامین با مصرف مقادیر درمانی برداشت مجدد نوراپی نفرین را مهار می‌کند که این امر فعالیت تنگ کننده عروق آن را افزایش می‌دهد. این دارو به‌عنوان یک آنتاگونیست ضعیف تر سروتونین، سرعت افزایش یافته تجمع پلاکتها توسط سروتونین را کم می‌کند.
در درمان سردردهای عروقی، ارگوتامین احتمالاً به طور مستقیم سبب تنگی بسترهای شریانی گشاد شده کاروتید می‌شود ، در حالیکه دامنه ضربان را کاهش می‌دهد. به نظر می‌رسد اثرات سروتونینرژیک و کاتکول آمین این دارو نیز در این اثر درگیر هستند.
کافئین: این دارو سرعت و میزان جذب ارگوتامین را افزایش می‌دهد.
موارد منع مصرف و احتیاط:
تداخل دارویی
مصرف همزمان با پروپرانولول یا سایر داروهای مسدودکننده بتا- آدرنرژیک ممکن است اثرات تنگ کننده عروق ارگوتامین را تشدید کند.
مصرف همزمان سایر داروهای محرک سیستم اعصاب مرکزی (CNS) با کافئین ممکن است موجب تحریک بیش از حد CNS و در نتیجه ، سبب بروز عصبانیت، تحریک‌پذیری یا بی‌خوابی و احتمالاً تشنج یا آریتمی قلبی شود.
مصرف همزمان فنیل پروپانول آمین با کافئین اثرات مقلد سمپاتیک و محرک CNS هر دو دارو را تشدید می‌کند و در نتیجه ، سبب بروز عصبانیت، بی‌خوابی، بی‌قراری و تهوع می‌شود.
مصرف همزمان داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) با مقادیر زیاد کافئین ممکن است موجب بروز آریتمی خطرناک قلبی یا زیادی شدید فشار خون، به علت عوارض جانبی مقلد سمپاتیک کافئین شود.
تداخل دارویی:
عوارض جانبی
قلبی- عروقی: بی حسی یا احساس سوزش در انگشتان دست و پا ، برادیکاردی یا تاکیکاردی سینوسی گذرا، اسپاسم شریانی، نشانه‌های اختلال در گردش خون محیطی (اندامهای انتهایی دردناک، بی حس و سرد همراه با، یا بدون پارستزی، کاهش یا فقدان نبض در اندامهای گرفتار، سندرم لنگش متناوب)، بی‌کفایتی شریان کرونر، بروز ناگهانی یا تشدید آنژین صدری.
دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، درد اپیگاستر، کولیت ایسکمیک.
سایر عوارض: ضعف در ساق پا، ادم موضعی، درد یا سفتی عضلات، خستگی، پرنوشی، خارش.
توجه: در صورت بروز حساسیت مفرط، علائم و نشانه‌های اختلال در گردش خون، ‌سردردهای شدید، ‌یا بدتر شدن میگرن، باید مصرف دارو قطع گردد.
مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی: اثرات ناشی از اسپاسم عروق ، تهوع، استفراغ، سستی، اختلال در فعالیت روانی، دلیریوم، تنگی نفس شدید، کمی فشار خون، زیادی فشار خون، نبض سریع و ضعیف، بیهوشی، اسپاسم اندامها، حملات تشنجی و شوک.
درمان: شامل درمانهای حمایتی و علامتی، همراه با پیگیری دقیق و طولانی مدت وضعیت بیمار می‌شود. در صورت هوشیار بودن بیمار، باید با واداشتن او به استفراغ یا شستشوی معده، دارو را از بدن خارج کرد. در صورتی که بیمار در حال اغما باشد، شستشوی معده بعد از قرار دادن لوله داخل نای و پر کردن کیسه هوای آن انجام می‌گیرد. از ذغال فعال و ملین نمکی (سولفات منیزیم ) ‌می‌توان استفاده کرد. در صورت بروز اسپاسم عروق، اندامهای دچار ایسکمی را باید به طور غیرمستقیم گرم کرد. در صورت لزوم، داروهای گشادکننده عروق (نیتروپروساید، پرازوسین، یا تولازولین) و برای درمان تشنج، دیازپام تزریقی مصرف می‌شوند. دیالیز نیز ممکن است مفید باشد.

مکانیسم اثر:
فارماکوکینتیک
جذب: جذب ارگوتامین از دستگاه گوارش متغیر است، و حداکثر غلظت آن طی ۳-۵/۰ ساعت حاصل می‌شود. کافئین ممکن است سرعت و میزان جذب را افزایش دهد. پس از مصرف خوراکی، در اولین عبور از کبد تحت متابولیسم قرار می‌گیرد.
پخش: ارگوتامین به طور گسترده در سرتاسر بدن انتشار می‌یابد.
متابولیسم: ارگوتامین به میزان زیادی در کبد متابولیزه می‌شود.
دفع: حدود چهار درصد از دارو طی ۹۶ ساعت از طریق ادرار دفع می‌شود. به نظر می‌رسد باقیمانده دارو از طریق مدفوع دفع می‌گردد. این دارو به وسیله دیالیز از خون برداشت می‌شود. شروع اثر دارو به فاصله زمانی مصرف آن بعد از شروع سردرد بستگی دارد.
فارماکوکینتیک:
موارد منع مصرف و احتیاط
موارد منع مصرف: سپسیس (sepsis)، بیماری عروق محیطی (به دلیل اثرات جانبی بر روی عروق)، اختلال کار کلیه یا کبد (به دلیل خطر تجمع و مسمومیت با دارو)، سوء تغذیه، خارش شدید، زیادی شدید فشار خون، حساسیت مفرط شناخته شده نسبت به دارو یا آلکالوئیدهای ارگوت، بارداری یا احتمال آن.
اشکال دارویی:
اشکال دارویی:
Tablet: Ergotamine Tartrate 1mg+Caffeine 100mg
Tablet: Ergotamine Tartrate 2mg
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی فارماکولوژیک: آلکالوئید ارگوت، ضد تهوع و سرگیجه.
طبقه‌بندی درمانی: تنگ کننده عروق.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده X
ملاحظات اختصاصی
علاوه بر ملاحظات مربوط به تمامی داروهای مسدودکننده آلفا- آدرنرژیک، رعایت موارد زیر نیز توصیه می‌شود:
۱- مصرف این دارو با شروع اولین علائم سردرد، و یا بلافاصله بعد از شروع آن، بیشترین اثر را خواهد داشت. بعد از مصرف دارو، بیمار باید در محیطی آرام و کم نور استراحت کند.
۲- دارو باید در یک ظرف مقاوم به نور نگهداری شود.
۳- برای تعیین امکان ارتباط بین بعضی از غذاها و شروع سردرد، سابقه رژیم غذایی بیمار معلوم گردد.
۴- با قطع مصرف دارو ممکن است سردردهای واجهشی و یا افزایش مدت یا دفعات بروز سردرد اتفاق افتد.
۵- در صورت تنگی شدید عروق همراه با نکروز بافتها، تزریق وریدی نیتروپروساید سدیم یا تزریق داخل شریانی تولازولین، و نیز تزریق وریدی هپارین و دکستران ۴۰ ده درصد در دکستروز پنج درصد تزریقی ممکن است از ترومبوز و توقف خون در عروق جلوگیری کند.
نکات قابل توصیه به بیمار
۱- در صورت بروز هرگونه بیحسی یا احساس سوزش در انگشتان دست یا پا، یا بروز تاولهای قرمز یا بنفش بر روی دست یا پا، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
۲- از مصرف فرآورده‌های حاوی الکل خودداری کنید، زیرا ممکن است سردرد را تشدید کند. از استعمال دخانیات نیز خودداری کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.
۳- از قرار گرفتن در محیط خیلی سرد به مدت طولانی خودداری کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی دارو را افزایش دهد.
۴- در صورت بروز عفونت یا هرگونه بیماری، فوراً به پزشک اطلاع دهید، زیرا ممکن است حساسیت به اثرات دارو را افزایش دهند.
۵- بعد از قطع مصرف دارو، تطبیق بدن بیمار به مقدار ومدت زمان مصرف دارو بستگی دارد.
۶- در صورت بیحسی مداوم یا احساس سوزش و درد شکمی، عضلانی یا درد سینه، فوراً به پزشک اطلاع دهید.
۷- دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
مصرف در سالمندان: مصرف این دارو در بیماران سالخورده باید با احتیاط همراه باشد.
مصرف در کودکان: بی‌ضرری و اثربخشی مصرف ارگوتامین در کودکان ثابت نشده است. از این رو، این دارو در کودکان باید با احتیاط تجویز شود.
مصرف در شیردهی: ارگوتامین در شیر ترشح می‌شود و بنابراین، باید طی شیردهی با احتیاط مصرف شود.مصرف بیش از حد و طولانی مدت دارو ممکن است موجب مهار ترشح شیر شود.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.