آشنایی با بوتیروفنون ها

0 248

بوتیروفنون ها

ضد سایکوز , ضد بیهوشی, ضد تهوع , در راستای اقدامات تشخیص به منظور آماده سازی بیمار , آرام بخش , بی قراری شدید

بوتیروفنون یک گروه مهم از داروهاست که در درمان اسکیزوفرنی و تهوع بکارمیروند مانند هالوپریدول، دروپردیول، موپرون و Triperidol. بوتیروفنون با فرمول شیمیایی C۱۰H۱۲O یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۰۳۱۵ است. که جرم مولی آن ۱۴۸٫۲۰ g/mol می‌باشد.
فرمول: C۱۰H۱۲O
جرم مولی: ۱۴۸٫۲ گرم بر مول
شناسه ترکیب PubChem: ۱۰۳۱۵
کشف اولین داروی ضد روان پریشی در اوایل دهه ۱۹۵۰ ، کلرپرومازین ، انقلابی بزرگ در درمان روان پریشی ، به ویژه اسکیزوفرنی بود
اولین ضد روان پریشی

آغاز تحقیقات در مورد بوتیروفنون ها با کلرپرومازین آغاز می شود.

کلرپرومازین به عنوان آنتی هیستامین توسط صنایع دارویی فرانسه سنتز شد و در سال ۱۹۵۰ ، هنری لابوریت ، جراح فرانسوی ، اثر آرام بخشی آن را در بیماران روان پریش برجسته کرد. دو سال بعد ، در سال ۱۹۵۲ ، تأخیر ، دنیکر و هارل آن را در بیمارستان Sainte Anne پاریس آزمایش کردند و مفید بودن آن را برای علائم روان پریشی مثبت اسکیزوفرنی تأیید کرد.

از زمان معرفی اولین داروی ضد روان پریشی ، تحقیقات در زمینه داروهای اعصاب بر افزایش اثر این موارد در اسکیزوفرنی ، کاهش علائم منفی این اختلال و تعریف مکانیسم عملکرد آنها متمرکز شده است.

داروهای ضد روان پریشی معمولی و غیرمعمول

داروهای ضد روان پریشی معمولی یا نسل اول عوارض جانبی بیشتری نسبت به نسل دوم یا غیرمعمول دارند. دومی با کشف کلوزاپین در دهه ۷۰ ظاهر شد ، که شروع به بازاریابی در سوئیس و اتریش کرد.

در حال حاضر داروهای ضد روان پریشی نسل دوم یا غیرمعمول وجود دارد، که علاوه بر علائم مثبت ، بر روی علائم منفی اسکیزوفرنی (که نسل اول انجام نداد) نیز عمل می کند.

اثر ضد روان پریشی آنها شبیه به موارد معمولی است و با ارائه شیوع کمتر EPS (سندرم اکستراپیرامیدال: مجموعه ای از علائم حرکتی) و هایپرپرولاکتینمی با آنها متفاوت است. (عوارض جانبی یا جانبی).

بوتیروفنون ها

بوتیروفنون ها خانواده ای از داروهای ضد روان پریشی غیر معمولی هستند. داروهای ضد روان پریشی نوعی دارو یا دارو است که برای درمان اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روان پریشی و همچنین اختلال دو قطبی و سایر موارد استفاده می شود.

به طور کلی ، داروهای ضد روان پریشی دوپامین (DA) ، انتقال دهنده عصبی مغز را کاهش دهید در اختلالات روان پریشی به طور غیر طبیعی بالا می رود.

هالوپریدول: نوع دیگری از بوتیروفنون

یکی دیگر از داروهای اعصاب نوع بوتیروفنون ، هالوپریدول است.

این همان عملکرد قبلی است ، بنابراین یک آنتاگونیست قوی برای گیرنده های دوپامین مغز است. این ماده در میان داروهای اعصاب با قدرت بالا طبقه بندی می شود. آنتی هیستامین یا فعالیت آنتی کولینرژیک ندارد (بنابراین هیچ عارضه جانبی از این دو نوع ندارد).

علائم درمانی هالوپریدول متنوع است. به عنوان یک داروی اعصاب از آن استفاده می شود:

  • هذیان و توهم (اسکیزوفرنی ، سندرم کورساکف …).
  • اختلال شخصیت: پارانوئید ، اسکیزوئید ، اسکیزوتایپ ، مرز …

به عنوان درمانی برای تحریک روانی-حرکتی ، برخی از موارد استفاده آن برای:

  • شیدایی ، زوال عقل ، ناتوانی ذهنی ، اعتیاد به الکل.
  • اختلالات شخصیتی.
  • تحریک ، پرخاشگری.
  • اختلالات رفتاری.
  • تیک ، لکنت ، علائم سندرم تورت …

مانند Droperidol ، به عنوان ضد استفراغ از استفراغ و حالت تهوع با علل مختلف جلوگیری می کند.

در موارد حساسیت بیش از حد به دارو ، کما ، افسردگی سیستم عصبی مرکزی به دلیل الکل یا سایر داروهای ضد افسردگی ، پارکینسون و ضایعات گانگلیون پایه منع مصرف دارد.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.