کتامین چیست؟

0 208

کتامین نوعی داروست که برای القاء از دست دادن هوشیاری(بیهوشی)، ایجاد آرامش و تسکین درد در انسان ها و حیوان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در بیمارستان ها و سایر مراکز پزشکی استفاده می شود و استفاده‌ی آن در چنین مراکزی تایید شده است. کتامین اثرات توهم زایی و آرامش بخشی دارد و یکی از داروهایی است که به طور غیر قانونی توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرکتامین به درستی مصرف شود می تواند مزایای خوبی برای بیماران داشته باشد. اما زمانی که مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد می‌تواند عوارض خطرناکی بر روی سلامتی بدن داشته باشد. استفاده طولانی مدت از آن می‌تواند به اعتیاد منجر شود.

کتامین چیست؟

کتامین جزو طبقه ای از داروهاست که با عنوان داروهای بیهوشی انفکاکی شناخته می شوند. سایر داروهایی که در این طبقه بندی قرار می گیرند شامل PCP، CXM و اکسید نیتروژن است. این نوع از داروها حس جدایی از اطراف را در فرد القا می کنند و می‌توانند حالت شناور بودن بدن را ایجاد نمایندکتامین در برخی از موارد برای القاء و حفظ بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد و در دوزهای کم برای تسکین درد استفاده می شودکتامین به احتمال زیاد برای مداخلات تشخیصی و جراحی کوتاه مدت مثل کشیدن دندان و در روش های مربوط به کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. در محیط پزشکی، به عضله تزریق می شود یا از طریق وریدی وارد بدن می گردد. زمانی که کتامین به عنوان داروی بیهوشی در انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد، با سایر داروها ترکیب می شود تا از بروز حالت توهم جلوگیری نماید. استفاده تفریحی ازکتامین شامل مصرف خوراکی (سبه صورت قرص) یا کشیدن دود آن است. صرف نظر از شیوه مصرف، اثرات آن بعد از چند دقیقه آغاز می شود و کمتر از یک ساعت دوام خواهد داشت. زمانی که کتامین به صورت خوراکی مصرف می شود می تواند حالت تهوع و استفراغ شدید در فرد ایجاد کند.

مصرف درمانی کتامین:

اغلب در دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو را می توان قبل و بعد از جراحی برای تسکین درد در انسان ها نیز به کار برد. کتامین برای مدیریت تشنج های صرعی شدید و طولانی مدت نیز استفاده می شودکتامین عمدتا سالم و بی خطر است زیرا مسیرهای هوایی محافظت شده فرد به خوبی حفظ می شود و دارو نمی تواند همانند سایر داروهای بیهوشی، سیستم گردش خون را مختل سازد. با اینحال، برخی از بیمارانی که به کمک این دارو به هوش رفته اند بعد از بیدار شدن ، حس نگران کننده ای گزارش کرده اند. سایر استفاده های درمانی محتمل از کتامین در حال بررسی است. این موضوع در حوزه افسردگی و اختلالات مصرف مواد مخدر بیشتر از سایر حوزه‌ها توجه محققان را به خود جلب کرده است.

مصرف تفریحی از کتامین:

به گزارش NSDUH، نرخ مصرف کتامین در افراد ۱۲ سال حدود ۰.۱ درصد و در افراد ۱۸ الی ۲۵ سال حدود ۰.۲ درصد بوده است. کتامین اغلب در مهمانی‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. دوزهای بالا از این ماده می تواند اثرات شدیدی بر روی بدن داشته باشد. برخی از نام‌های تجاری کتامین عبارتند از:

Ketalar
Ketanest

اثرات مصرف کتامین:

مصرف کتامین اثرات وسیعی بر روی بدن خواهد داشت. این اثرات عبارتند از:

خواب آلودگی
تغییر در درک صدا یا رنگ
توهم
سردرگمی
هذیان
تفکیک از بدن یا هویت
تحریک
مشکل در تفکر یا یادگیری
حالت تهوع
حرکات غیر ارادی عضله
مشکل در تکلم
بی حسی و کرختی
فراموشی

خطرات کتامین برای سلامتی:

کتامین می تواند باعث بی اعتنایی فرد به محیط اطراف شود و آن را در معرض خطر قرار دهدکتامین فشار خون را بالا می برد. استفاده دارویی ازکتامین در افرادی که به ضایعه مغزی (تومور)، تورم مغز و گلوکوم مبتلا هستند منع شده است. این دارو در افرادی که به بیماری عروق کرونری قلب، فشار خون بالا، بیماری تیروئیدی، الکلیسم مزمن یا مسمومیت حاد الکل مبتلا هستند باید با احتیاط مصرف شود. معمولا تنظیم دوزکتامین دشوار است و تفاوت بسیار اندکی بین دوز موثر و اور دوز آن وجود دارد. استفاده غیر قانونی ازکتامین می تواند به اختلالات حاد ذهنی و مشکلات فیزیکی منجر شود.

اعتیاد به کتامین:

کتامین یک ماده کلاس ۳ کنترل شده است که می تواند وابستگی را در صورت استفاده طولانی مدت ایجاد نماید. زمانی که افراد مصرف آن را متوقف می کنند ممکن است نشانه‌هایی همچون افسردگی، اضطراب، بی خوابی و سایر موارد را تجربه نمایند.

 

فهرست داروها

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.