سه مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در ایران تایید شد

ویروس کرونا
0 11

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت ایران با انتشار پیامی در توئیترش نوشت: ‘ابتلای دو نفر در قم و یک‌ نفر در اراک به کرووید ۱۹ تائید شده است.

وی افزود: ”تاکنون تعداد موارد قطعی ابتلا به COVID19 در ایران به پنج نفر رسیده است. مورد مبتلا به کرونا ویروس در شهر اراک از همکاران عزیز جامعه پزشکی است.”

جهانپور روز گذشته نیز اعلام کرد: ”به دنبال پیک بیماری‌‌های حاد تنفسی ظرف روزهای اخیر در قم، دو مورد در آزمایشات اولیه از نظر کروناویروس مثبت گزارش شدند. متاسفانه هر دو بیمار با توجه به کهولت سن و نقص سیستم ایمنی در بخش مراقبت های ویژه فوت کردند.”

از سوی دیگر مصطفی جوانیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل در مازندران ایران اعلام کرد: «دو فرد مشکوک به ویروس کرونا در شهرستان بابل شناسایی شدند، این دو فرد هم اکنون در قرنطینه قرار دارند و نمونه گیری از آنها در حال انجام است».

رسانه‌های ایران از تشکیل قرارگاه کرونا ویروس با حضور وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این کشور خبر دادند.

این جلسه در پی فوت ۲ نفر در شهر قم بر اثر بیماری کرونا در ساختمان وزارت بهداشت ایران تشکیل شده است و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر ایران نیز به صورت ویدئو کنفرانس حضور داشتند.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفته است: دستورالعمل پیشنهاد عملیاتی درباره مبارزه با ویروس کرونا امروز نهایی می شود و بر اساس آن در پایان هر شیفت کاری می بایست وسایل حمل ونقل عمومی چه اتوبوس و چه مترو شست وشو و ضدعفونی شوند.

همچنین مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس ایران از انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا ویروس، از بیمارستان فرمانیه به بخش ایزوله منفی بیمارستان شهدای یافت آباد خبر داده است.

گفتنی است ویروس جدید کرونا (۲۰۱۹-nVoC) برای اولین بار ۱۲ دسامبر در شهر ووهان چین شناسایی شد. کمیسیون بهداشت ملی چین امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۴ تن دیگر بر اثر ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» جان خود را از دست داده‌ و شمار قربانیان این بیماری نیز به ۲۱۲۰ نفر رسیده است.

– ویروس کرونا

علائم این ویروس ۸۰ درصد شبیه به سندرم حاد تنفسی «سارس» بوده و از طریق سرفه و عطسه به دیگران سرایت می کند. در حالی که اولین علائم ویروس کرونا به تب بالا، گلودرد، سرفه، تنگی نفس و اسهال ظاهر می شود، در مراحل بعدی باعث ذات الریه و نارسایی کلیه شده و در نهایت ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

واکسنی برای این ویروس تاکنون وجود ندارد و تنها راه نجات از آن تشخیص زودهنگام و درمان بیمار زیر نظر پزشکان در قرنطینه است. مقامات چینی از شهروندان این کشور خواسته‌اند از حضور در اماکن شلوغ و عمومی خودداری کنند. این ویروس از طریق مسافران به خارج از چین نیز سرایت و نگرانی‌هایی را در سراسر جهان ایجاد کرده‌ است.

خبرگزاری آناتولی اخبار خود از طریق سامانه مدیریت خبر (HAS) برای مشترکین رسانه‌ای ارسال و فقط بخشی از آنها را خلاصه و در وبسایت خود منتشر میکند. بنابراین برای دریافت اخبار کامل ما، لطفا تماس گرفته و مشترک شوید!

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.