تومور مغزی چیست؟

تومور مغزی چه نشانه هایی میتواند داشته باشد؟

0 93

تومور مغزی وضعیتی است که در آن بافت مغز رشد بیش از حد دارد و باعث اختلال در عملکرد مغزی می شود. تومور مغزی می تواند بدخیم(سرطانی) یا خوش خیم( غیر سرطانی) باشد. به علاوه ما تومورهای مغزی اولیه و ثانویه داریم.
تومورهای مغزی اولیه: این تومورها از مغز شروع می شوند و متناسب با موقعیتشان و اینکه چقدر سریع سلول ها تکثیر شده و به بافت های دیگر انتشار پیدا می کنند از درجه ۱ تا ۴ رتبه بندی می شوند. به عبارت دیگر، تومورهای مغزی درجه پایین به آرامی رشد پیدا می کنند و آنهایی که درجه بالاتر دارند رشد سریع تری هم دارند.
تومورهای مغزی ثانویه: تومورهای سرطانی هستند که از یک عضو دیگر در بدن انتشار پیدا کردند این وضعیت بیشتر در افرادی اتفاق می‌افتد که از یک بیماری مثل سرطان خون، سرطان ریه یا سرطان پستان و تعداد دیگری از بیماری ها رنج می برند

چه چیزی باعث ایجاد تومور مغزی می شود؟
هنوز علت مشخصی برای ایجاد تومور مغزی یافت نشده است اما شرایطی وجود دارند که باعث افزایش ریسک ابتلا به این بیماری می شوند.
این شرایط شامل: عوامل ژنتیکی ارثی دریافت درمان پرتوهای یونیزه کننده در مغز یا سر صدمات سری جدی (صدمات تروماتیک مغز) قرار گرفتن در معرض موادشیمیایی مثل حشره کش ها، کائوچو، حلال های شیمیایی و دیگر مواد.اگرچه تومور مغزی می تواند هر شخصی و با هر سنی را مبتلا کند اما کودکان با سن کمتر از ۱۰ سال و بالغین بیشتر از ۵۰ سال به طور معمول بیشتر درگیر می شوند

علامت های تومور مغزی چیست؟
علامت های آن می‌تواند غیر اختصاصی باشد زیرا بیشتر بستگی به جایگاه تومور در مغز دارد. اگر چه علامت های عمومی آن به شکل زیر است:
سردردهای شدید (بیشتر در صبح خود را نشان می دهد) تشنج تهوع و استفراغ و یا خستگی مداوم مشکلات حافظه گیجی
هر شخصی بسته به اینکه تومور در چه جایگاهی در مغز او قرار دارد می‌تواند تجربه چنین علامتهایی را هم داشته باشد:
حس فشار کنار تومور سختی هنگام راه رفتن یا مهارت های حرکتی دقیق (وجود تومور در مخچه) نقص های تکلمی و تغییر وضعیت ذهنی (وجود تومور در لوب گیجگاهی یا مخ) بی حسی صورت و یا مشکل در بلع ( وجود تومور در ساقه مغزی) مشکلات بینایی (وجود تومور در لوب گیجگاهی)

تشخیص تومور مغزی چگونه است؟
با توجه به علامت های گسترده و غیر اختصاصی آن، تشخیص زودرس این مشکل توسط یک متخصص مغز و اعصاب ماهر می‌تواند به مدیریت به موقع آن کمک کند. دکتر ممکن است برای تشخیص چنین بیماری دستورات زیر را بدهد:
ام آر آی سی تی اسکن PET اسکن آنژیوگرام مغزی (x-ray) که عروق مغزی را نشان می دهد.(ارزیابی شناختی عصبی تست هایی که با استفاده از کاغذ و مداد یا کامپیوتر انجام می شود)

درمان تومور مغزی چگونه است؟
توصیه های درمانی وابسته به علت های مختلفی است. برای مثال، نوع تومور، سایز و درجه آن، عوارض جانبی بالقوه آن روی سلامتی بیمار و غیره. با این حال در کنار داروهای خاصی که برای کنترل علامت ها داده می شود درمان اصلی آن شامل جراحی تومور است که در آن با استفاده از تکنیک های جراحی ریز و دقیق تومور خارج می شود دیگر گزینه های درمانی شامل:
رادیوتراپی شیمی درمانی ایمونو تراپی است
چگونه می توان با چنین درمان هایی کنار بیایید؟ مشکلات سلامتی مثل این می‌توانند برای خانواده و شخص مبتلا بسیار استرس زا باشند و احتیاج به کمک جهت بهبود زندگی اجتماعی، فیزیکی، آسایش ذهنی و همچنین حمایت احساسی و مالی دارند. بنابراین سازگاری با چنین موقعیتی آسان نیست. به همین خاطر خیلی مهم است که : با دکتر در مورد عوارض جانبی درمان روی حالت فیزیکی، احساسی یا اجتماعی صحبت شود.جهت آگاهی و به اشتراک گذاشتن نکات لازم برای مدیریت بیماری مشاوره، که می تواند جهت کاهش استرس کمک کننده باشد پیگیری هر کدام از عوارض جانبی درمان و اطلاع منظم آن به پزشک اگر چه این رویداد یک رویداد سالیانه است اما هر روز تعداد زیادی از افراد در مورد تومور مغزی آگاهی ندارند. امروزه در این رویداد باید اقداماتی فراتر از قدردانی از افراد مبتلا به این بیماری انجام شود. بنابراین ایجاد آگاهی و گسترش آن می تواند در پیشگیری کمک کننده باشد. 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.