آیا قبل از پیامبراکرم ماه رمضان وجود داشت؟ به چه صورت انجام میگرفت؟ آیا روزه بر یهودیان و غیرمسلمانان نیز واجب بود؟

تاریخچه روزه قبل از اسلام
0 20

از آیه یَـََّأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ ;(بقره،۱۸۳) ای افرادی که ایمان آورده اید، روزه بر شما نوشته شده، همانگونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد; تا پرهیزگار شوید. بر می آید که روزه در میان پیروان ادیان آسمانی گذشته مرسوم بوده و از تورات و انجیل فعلی نیز بر می آید که روزه در میان یهود و نصاری معمول بود و اقوام و ملل دیگر، هنگام مواجه شدن با غم و اندوه، روزه میگرفتند، همچنین در آیات دیگری به روزه داری برخی افراد مانند: حضرت زکریا(ع) که روزه سکوت گرفت (مریم، ۱۰) و نیز حضرت مریم(مریم، ۲۶) و… اشاره شده است. … فإمّا ترینّ مِن البشر أحدًا فقولیَّ إنّی نذرت للرّحمَن صومًا فلن أکلّم الیوم إنسیًّا; (مریم، ۲۶) هرگاه کسی از انسانها را دیدی، (با اشاره) بگو: من برای خدای رحمان روزه نذر کرده ام و امروز با احدی سخن نمیگویم.

پس روزه یکی از عبادتهایی است که در همه شرایع الهی وجود داشته ولی چگونگی آن متفاوت است. یکی از انواع روزه هایی که در امتهای پیشین بوده، روزه سکوت است. در مورد روزه سکوت، برخی گفته اند: شخص روزه دار در ادیان گذشته، علاوه بر خودداری از خوردن و نوشیدن باید از صحبت کردن با دیگران هم خودداری میکرد و فقط حق ذکر گفتن و مناجات با خداوند را داشت. عده ای دیگر گفته اند: روزه دار فقط از صحبت کردن با دیگران ممنوع بود; امّا در خوردن و آشامیدن آزاد بود.(تفسیر التحریر، دکتر وهبه الزحیلی، ج ۱۶، ص ۷۷، نشر: دارالفکر المعاصر، بیروت) در مورد مدت روزه، برخی آن را یک روز و برخی بیشتر، حتی تا پنجاه روز نقل کرده اند.(همان، ج ۲، ص ۱۵۷٫)

با توجه به اینکه در آن زمان چنین روزه ای مرسوم بوده، در برخی مواقع بعضیها نذر میکردند که یک یا چند روز روزه سکوت بگیرند و به جز مناجات با خدا با کس دیگری سخن نگویند.

شایان ذکر است که این نوع روزه، در شرع اسلام، مشروع نیست و حضرت سجاد(ع) می فرماید: روزه سکوت حرام است; البته یکی از آداب روزه کامل در اسلام، آن است که انسان هنگام روزه گرفتن، زبان خود را نیز از آلودگی به گناه و مکروهها حفظ کند.(تفسیر نمونه، آیهالله مکارم شیرازی و دیگران، ج ۱۳، ص ۴۶، دارالکتب الاسلامیه)

ولی از کیفیت و کمیّت روزه امتهای گذشته، اطلاع دقیقی در دست نیست.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.