چرا قرآن معجزه است؟

0 79

برخی از جنبه های اعجاز قرآن عبارتند از:

۱. اعجاز ادبی:
که برجسته ترین ادیبان عرب را سخت شگفت زده کرده و سرسخت ترین دشمنان پیامبر (صلی الله علیه وآله) با شنیدن چند آیه آن به فرابشری بودن قرآن اعتراف می کردند. نقل شده ابن أبی العوجاء و أبوشاکر دیصانی و عبدالملک بصری و ابن مقفع که همگی از ملحدان بودند، تصمیم به آوردن آیاتی مانند آیات قرآن گرفتند، تا به این وسیله با قرآن معارضه کنند و یک سال فرصت برای این کار قرار دادند. سال آینده در همان روز، کنار خانه کعبه اجتماع کردند، ابن أبی العوجاء لب به سخن گشود و گفت: از آن روز که من از شما جدا شدم، در این آیه فکر می کردم: « فَلَمَّا اسْتَیْأَسُوا مِنْهُ خَلَصُوا نَجِیًّا…»[یوسف/۸۰]، دیدم آن قدر فصیح و پر معنی است که نمی توانم چیزی به آن بیافزایم. و پیوسته این آیه فکر مرا از غیر آن به خود مشغول داشت.
عبدالملک گفت: من نیز از آن وقت که جدا شدم، در این آیه می اندیشم: «یا أَیُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ إِنَّ الَّذینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُباباً…»[حج/۷۳]، من خود را عاجز دیدم که همانند آن را بیاورم.
ابوشاکر گفت: از آن زمان که از شما جدا شدم در این آیه می اندیشیدم: « لَوْ کانَ فیهِما آلِهَهٌ إِلاَّ اللَّهُ لَفَسَدَتا»[انبیاء/۲۲] و خود را قادر ندیدم که همانند آن را بیاورم.
ابن مقفع افزود: ای قوم این قرآن از جنس کلام بشر نیست، چرا که از آن لحظه که از شما جدا شدم، در این آیه می اندیشیدم: « وَ قیلَ یا أَرْضُ ابْلَعی‏ ماءَکِ وَ یا سَماءُ أَقْلِعی‏ وَ غیضَ الْماءُ وَ قُضِیَ الْأَمْرُ …»[هود/۴۴]، من خود را از آوردن همانند آن عاجز دیدم.
هشام بن حکم می گوید: در این موقع امام صادق(علیه السلام) از کنار آنها گذشت و این آیه را تلاوت فرمود: «قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَ الْجِنُّ عَلى‏ أَنْ یَأْتُوا بِمِثْلِ هذَا الْقُرْآنِ لا یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَ لَوْ کانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهیراً؛[اسراء/۸۸] بگو: اگر انس و جن متفق شوند که مانند این قرآن بیاورند، هرگز نتوانند; هر چند همه پشتیبان یکدیگر باشند».

۲. اعجاز از نظر اخبار غیبی:
مثل آیه های ۱ تا ۶ سوره روم، ۲۷ سوره فتح، ۴۴و۴۵ سوره قمر، ۷و۸ سوره أنفال و… همگی خبر از غیب داده اند; به عنوان نمونه آیات اولیه سوره روم خبر از شکست رومیان می دهد.

۳. اعجاز در وضع قوانین:
اندیشمندان غیر مسلمان نیز به این نکته معترفند که، قرآن عهده دار سعادت بشر، کلام الهی،… بهترین قوانین و نسخه پرافتخار بشری است که قوانین سعادت بشریت، باید از روی آن نوشته شود.
از ویژگی های قانون الهی و قرآن، احیای ارزشهای معنوی و اخلاقی است که با مقایسه بین وضعیت اسفبار آن روز جهان، که بشریت را لب پرتگاه نابودی قرار داده بود، با قوانین حیات بخش قرآن، به خوبی می توان به معجزه بودن آن پی برد.

۴. اعجاز، از نظر علوم جدید و اکتشافات علمی:
قرآن اقیانوس بی کرانی از علوم تجربی و انسانی است که دانشمندان را به تحقیقات زیادی وا داشته و آنها را مجبور کرده که اعتراف کنند، قرآن ساخته و پرداخته حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) نیست، بلکه از ناحیه غیب به او وحی شده است. حرکت و جاذبه زمین، حرکت خورشید و منظومه شمسی، گسترش روزافزون جهان، زوجیت عمومی و دهها نمونه دیگر، همگی از جنبه های اعجاز علمی قرآن هستند.

۵. اعجاز در معارف:
وجود بسیاری از اصول کلی فلسفه الهی و اشاره به چندین برهان فلسفی، از جمله برهانهای امکان، حدوث، نظم، فطرت، تمانع و حکمت، از جمله وجوه اعجاز و شگفتی های فلسفی قرآن است، که اگر هم اکنون نیز تمام مردم و اندیشمندان جمع شوند، محال است بتوانند کتابی جامع مثل قرآن ـ حتی سوره ای مثل یک سوره قرآن ـ بیاورند.

۶. اعجاز از نظر آهنگ و موسیقی:
سخنان ادبا یا شعر است یا نثر، ولی قرآن نه شعر است و نه یک نثر معمولی متعارف، بلکه نثری است دارای آهنگ مخصوص به خود، نثری که هنگام تلاوت قاریان قرآن به طور کامل در قالبی آهنگین قرار می گیرد، گرچه ما نمی توانیم تعبیر موسیقی را که در عرف ما آلوده با مفاهیم منفی است، در مورد قرآن بکار ببریم، ولی بعضی از نویسندگان معروف عرب، مانند: مصطفی رافعی در کتاب اعجاز القرآن چنین می گوید: «اسلوب و طریقه قرآن، آهنگ و لهجه هایی بوجود می آورد، که هر شنونده ای را وادار به استماع می کند و این خود یک نوع موسیقی مخصوص است که در کلمات موزون دیگر تا آن زمان سابقه نداشته است؛ این نظم و ترتیب در قرآن، وسیله ای بود که طبع عرب را صفا می داد، و به طرز جدیدی از نظم و اسلوب سخن آشنا می ساخت، که بی سابقه بود.

۷. اعجاز از جهت آورنده:
شخصیتی که قرآن را ارائه کرده، هرگز نزد استادی درس نخوانده است.
آنچه در این مختصر اشاره شد، تنها برخی از وجوه اعجاز و شگفتی های قرآن بود که ثابت می کند قرآن معجزه جاوید است.

منبع : شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.