آیا حضرت علی (ع) در اذان و اقامه به ولایت خود شهادت داده است؟

شهادت به ولایت
0 47

جمله (اشهد ان محمداً رسول الله(ص)) از اول جزء اذان بوده و در آن زمان هم میگفتند. دلیل و شواهد زیادی در تاریخ و احادیث دارد. و همه مسلمین هم اتفاق نظر دارند اما در مورد جمله (اشهد ان علیاً ولی الله) چنانچه در رساله توضیح المسائل حضرت امام و سائر مراجع هم در قسمت اذان گفته شده این جمله جزء اذان و اقامه نماز نیست.
بالطبع در زمان پیامبر هنوز ولایت و امامت حضرت علی (ع) به صورت رسمی مطرح نبوده که این جمله گفته شود. البته ما به دلیل اهمیت امامت و ولایت امیرالمومنین (ع) به امامت بعد نبوت هم اقرار میکنیم و این جمله را به عنوان یک ذکر مطلوب پیش خداوند در اذان میگوئیم نه به عنوان یک ذکری که جزء اذان است تا امامت هم به عنوان ادامه راه نبوت همواره در جامعه مطرح باشد چون اسلام بدون ولایت کامل نیست.
گفتنی است که پیامیر نیز در نماز و یا در اذان شهادت به رسالت میدادهاند و صلوات نیز میفرستاده ولی شان پیامبر در ادای این صلوات شان یک فرد مومن به خدا و رسالت محمد(ص) است لذا هیچ ایرادی ندارد که صلوات بر پیامبر(ص) بفرستد ولی چنین کاری بدین صورت بر ما روانیست چون ما دارای دو شان نیستیم یکی «محمد بن عبدالله» و دیگری «رسالت الهی» گرچه ما نیز بر خودمان سلام میدهیم و میگوییم السلام علینا و علی عباد الله الصالحین.

مطالب مشابه :

اطلاع داشتن شهادت حضرت علی از شهادت خود درست است؟
حضرت زینب(س) در زمان شهادت حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) چه سنّی داشته اند؟
حضرت علی(ع) با این که میدانست به شهادت میرسد چرا به مسجد رفت؟
حضرت علی ع در آخرین لحظات شهادت چه کلمه را تکرار می فرمود؟
به چه علتی حضرت علی (ْع) را به شهادت رساندند؟
حضرت علی (ع) به دست چه کسی و چگونه به شهادت رسید؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.