چگونه قرآن از تحریف مصون مانده است؟

0 52

قرآن معجزه الهی است که توسط جبرئیل بر پیامبر اسلام نازل شده، پیامبر(ص) آیاتی را که نازل می‏شد، بدون کم و کاست یا اضافه کردن به مردم ابلاغ می‏فرمود و بعد از بیان قرآن نیز خدای متعال حفظ قرآن را وعده داده است:
«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ؛[حجر/۹] ما قرآن را نازل کردیم و ما خود حافظ و نگهبان آن هستیم»

این آیه تضمینی بر حفظ قرآن از کم و زیاد شدن و از تحریف است. تاکنون که بیش از ۱۴۰۰ سال از نزول قرآن می‏گذرد، با این که همواره دشمنان درصدد دشمنی با اسلام و قرآن بوده‏اند، نتوانسته‏اند آیه یا سوره‏ای یا کتابی مانند قرآن بیاورنداز طرفی پیامبر(ص) برای حفظ و نگهداری قرآن به طوری برنامه ریزی کرده که:

۱. کسی نمی‏تواند در آن تحریف و دگرگونی ایجاد کند، مثلاً پیامبر به مسلمانان سفارش می‏کرد که قرآن را حفظ کنند. آیاتی که نازل می‏شد، مسلمانان آن را حفظ می‏کردند و برای آن کاتبانی نیز مشخص کرده بود.
۲. انس فراوان مسلمانان با قرآن و حفظ و تلاوت آن.
۳. تقدس قرآن نزد مسلمانان و حساس بودن آنان نسبت به هرگونه تغییر در قرآن.
۴. دستورها و توصیه‏های پیامبر(ص) در مورد تلاوت، کتابت، حفظ و جمع آوری آن.

از این رو معتقدیم قرآن، همان قرآن زمان رسول خدا(ص) است و تعداد آیات، همان تعداد است که در زمان رسول خدا بوده و هیچ گونه کم یا زیاد شدن در آن رخ نداده است. و هیچ یک از فرق اسلامی نیز به تحریف قران قائل نیست و همه همین قرانی که دردست ماست را قبول دارند که این خود یکی از ادله عدم تحریف قران است چون اگه واقعا تحریفی صورت می گرفت حداقل یکی از این فرقه ها به این تحریف اذعان می نمودند و اعتراض می کردند

در این زمینه می تونید به کتب زیر مراجعه کنید:
۱) مصونیت قران از تحریف تالیف محمد هادی معرفت ترجمه محمد شهرابی مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
۲) قران در اسلام علامه طباطبائی

منبع : شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.