اگر شخصی بین رکعت دوم و سوم نماز شک کند، حکم آن چیست؟

0 41

برادر عزیز از این که با ما مکاتبه کردهاید متشکریم،

اگر شک بین دو و سه در نمازهای دو رکعتی مانند نماز صبح و نمازهای سه رکعتی مانند نماز مغرب صورت بگیرد، باعث بطلان نماز میشود. شک در نمازهای دو رکعتی و سه رکعتی، باطل کننده نماز است.

اگر شک بین دو و سه در نمازهای چهار رکعتی باشد، دو صورت دارد:

۱ – این شک قبل از اتمام دو سجده است، باز در این صورت باعث بطلان نماز میشود، یعنی پیش از این که سر از سجده دوم بردارد (حال چه رکعت اوّل باشد)، یا رکعت دوم و قبل از سجده دوم) شک کند، نمازش باطل است.

۲ – شک بعد از اتمام دو سجده است، در این صورت باید بنابر سه بگذارد، یعنی فرض کند که سه رکعت خوانده و یک رکعت دیگر بخواند تا چهار رکعت شود، بعد از پایان نماز، از جا بلند شود و یک رکعت نماز احتیاط ایستاده یا دو رکعت نشسته به جا آورد.(۱)در نماز احتیاط فقط حمد میخواند و سوره نباید بخواند و تمام ذکر آن باید آهسته باشد، حتی بسم اللَّه الرحمن الرحیم.اگر نمازگزار بین نماز در تعداد رکعات نماز شک کند، باید قدری فکر نماید، اگر یقین یا گمان به یک طرف پیدا شد، همان طرف را بگیرد و نماز را تمام کند و نمازش درست است اما اگر به حالت شک باقی ماند، باید به وظایفی که بیان شد، عمل نماید، در مورد احکام شک در رکعات، به توضیح المسائل مرجعتان مراجعه کنید.لطفاً سؤالات خود را به آدرس: قم – دفتر تبلیغات اسلامی،، صندوق پستی ۱۹۷ ارسال کنید. در سؤالات احکام مرجع تقلیدتان را مشخص کنید.

پاورقی:

۱ – توضیح المسائل مراجع، ج ۱، مسئله ۱۱۹۹ و ذیل آن، مسئله ۱۱۶۵ و ذیل آن.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.