اینک با پیشرفته ترین ابزار اختر شناسان می گویند در فلان زمان فلان سیاره از کنار زمین عبور می کند، پس چرا باید بر سر این که عید سعید فطر چه زمانی است، این همه اختلاف بین فقها باشد؟

هلال ماه شوال
0 25

راه های اثبات اوّل ماه عبارتند از:

۱ـ دیدن ماه توسط انسان. هر مسلمانی که ماه را ببیند، مسلّماً فردای آن شب روز اوّل ماه خواهد بود.

۲ـ شهادت دادن دو نفر انسان عادل که خودشان ماه را دیده اند. اگر دو نفر عال به ما خبر دادند که ماه را دیده ایم، باید شهادت آن دو را بپذیریم.

۳ـ حکم حاکم شرع. اگر حاکم اسلامی (مرجع تقلید) حکم کرد که فردا اوّل ماه است، همه باید بدان پای بند باشند و حرمت آن را نگاه دارند.

البته راه های دیگری نیز برای اثبات اوّل ماه هست. برای اطلاع بیشتر به توضیح المسائل مراجعه کنید. مهم این است که از نظر فقها و اسلام شناسان رؤیت ماه برای اثبات اوّل ماه موضوعیت دارد، یعنی باید ماه دیده شود. بحمدالله تعدادی از مراجع از جمله رهبر معظم انقلاب و آیت الله فاضل فرموده اند: رؤیت ماه از طریق وسایل و تجهیزات پیشرفته از قبیل دوربین و تلسکوپ ثابت می شود و لزومی ندارد با چشم غیر مسلح ماه دیده شود. بنابراین آنچه مایه اختلاف می شود، دیدن ماه است که طبق روایات موضوعیت دارد.

دیدن ماه موضوعی است که قابل تقلید نیست و لزومی ندارد بگوییم اگر مرجع تقلید، ماه را دید، یا برایش ثابت شد، بر مقلدان واجب است از او تبعیت کنند. ممکن است دیدن ماه برای مرجع تقلید ثابت شود، ولی به جهتی برای مقلِّد، ثابت نشده باشد یا مقلد ماه را دیده، در حالی که برای مرجع تقلید ثابت نشده است. شخصی که ماه را دیده، باید فردای آن روز را عید، یا اوّل ماه بعدی بداند، گرچه مرجع او فردا را اوّل ماه و عید نداند. چون حکم شرعی نیست که نیاز به تقلید باشد، بلکه شناخت موضوع حکم است و شناخت موضوع بر عهده انسان است، خواه مقلد باشد یا مجتهد.

مطالب مشابه:


قنوت در نماز عید فطر اگر یک کلمه سهوا گفته نشود و یا اشتباه گفته شود، ولی صحیح آن را تکرار نکنیم ؛ نماز چه حکمی دارد؟

اگر دو نفر عادل بگویند ماه را دیده ایم، دلالت بر عید فطر میکند؟
آیا نماز عید فطر و عید قربان را مأموم باید اقتدا کند؟
آیا نماز جمعه و نماز عید فطر واجب است ؟
کیفیت نماز عید فطر را بیان کنید؟
هرگاه نماز عید فطر, قربان و آیات به جماعت خوانده شود, آیا خواندن حمد و سوره بر مأموم لازم است؟
آیا نماز میت را شخص مکبر میتواند مانند نماز عید فطر بلند بخواند تا مردم آن را بخوانند یا باید فقط امام جماعت آن را بخواند؟

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.