وقتی مسئولیت زن بیشتر و سخت‌تر از مرد است پس مرد جز تامین مالی خانواده چه کار دیگری باید بکند؟

0 45

کارهای زنان در خانه وظیفه نیست؛ زیرا هیچ کس برای انجام وظیفه، حق دریافت وجه و مال را ندارد، در حالی که در قوانین اسلامی، در صورت درخواست زن برای کارهای خانه باید مزد آن پرداخت شود، حتی شیر دادن نوزادان. در شرع اسلام جز وظیفه زناشویی برای زنان هیچ وظیفه‏ای مقرر نشده است. در عین حال مردان وظیفه تأمین مالی خانواده را دارند که در صورت عدم انجام وظیفه باید مورد مجازات قرار گیرند. همچنین بخشی از اموال و دارایی‏های خانه (که از کار و فعالیت شوهر به دست می‏آید) متعلق به همسر او است، به همین خاطر در قوانین مدنی تصریح شده که بخشی از دارایی‏ها متعلق به همسر است و در صورت جدایی، تقسیم انجام شده و به زن اموالی تعلق می‏گیرد.

اما این که در جامعه مرسوم شده که زنان کارهای خانه را به عهده می‏گیرند و مردان کارهای بیرون را، یک نوع همکاری است که ناشی از حس شراکت در زندگی است، نه حس رقابت (که سایه آن در پرسش شما نیز وارد شده است) نیز یک تعهد اخلاقی است، به همین خاطر، زنان مزدی دریافت نمی‏ کنند؛ زیرا خود را رقیب احساس نمی ‏کنند و بخشی از خانه را اختصاص به "خود" نمی‏ دانند و به تعبیر بهتر "من" وجود ندارد تا "او" باشد، به دنبال آن تقسیم همه چیز در خانه و از جمله اموالی، بلکه خانه تنها "ما" وجود دارد و فقط در این صورت است که خانه، خانواده، محبت، همکاری و… شکل می‏گیرد. در غیر این صورت، بنیانی سست که دیر یا زود متزلزل خواهد شد، در حالی که بنابر روایات، هیچ بنیانی نزد خداوند، دوست داشتنی‏تر از بنیان خانواده نیست.

خوب است نکته‏ ای را یادآور شویم و آن این که: اشکالات و احساس رقابت و تضاد با مردان و عنصر "من" به عنوان یک زن، در مقابل مرد و رقیب او، غالباً در دوران تجرد و برای برخی از زنان تحصیلکرده شکل می‏‌گیرد. البته نقش محیط و خانواده و برخوردهای مردان نیز بی‌تأثیر نیست و در بسیاری از موارد، با ازدواج زنان و فهم بهتر معنای زندگی و حس همکاری و تعاون درون خانه و آگاهی بیشتر از نیازهای واقعی خود، به تفسیر بهتری از روابط زن و مرد دست می‏یابند. اما همان طور که گفتیم، اگر احساس رقابت همچنان پس از تشکیل خانواده وجود داشته باشد، زندگی استحکامی نخواهد داشت.

منبع : شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.