دچار وسواس در غسل و طهارت و نجاست می باشم , لطفاً مرا راهنمایی کنید.

0 10

وسواس همان توهّمات ذهنی و فرض روانی است که هر چه زودتر باید با آن مبارزه کرد و راه مبارزه این است که به توهمّات و وسوسه ها توجه نشود. شما که در غسل کردن و تطهیر و پوشیدن لباس وسواس دارید برای نجات پیدا کردن از این گرفتاری ها باید باشید باید مانند بقیهء مردم غسل کنید و تطهیر نمایید.

اسلام دین آسانی است . پیامبر (ص) فرمود:

من بر دین آسانی مبعوث شده ام . (۱)

پیامبر (ص) یکی از کارهایش این بود که غل ّها, رنجیرها و کارهای دست و پاگیر که انسان را از ادامهء مسیر بازمی دارد, از میان بردارد.(۲)

با یک مدّ (۷۵رم ) آب می توان وضو گرفت و با یک صاع (۳یلو) آب می توان غسل کرد و بعد از من اقوامی می آیند که این مقدار را اندک به حساب خواهند آورد, آنان برخلاف روش و سنت من خواهند بود.(۳)

باید علت وسواسی شدن خود را جست و جو کنید و زمینه های آن را از بین ببرید و بدانید وسواس داشتن ووسواسی بودن از کارهای شیطان است .

دربارهء زیان وسواسی همین مقدار بدانید که به تدریج توسعه یافته و همهء برنامه زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهد و هم چنین قدرت و توان انسان را از او سلب می کند. بنابر این , وسواس عاملی برای اتلاف عمر, هدردادن وقت و ایجاد ناراحتی برای همسر و اولاد است . حالت وسواسی روح انسان را معذب و مضطرب

نگه می دارد, باریک بینی های افراطی و مضرّ پدید می آورد, حسّاسیّت , تمام ذهن او را فرا می گیرد و فعالیتش رافلج می سازد, حالت دفع در او به کندی صورت می گیرد, چون وحشت از آلودگی دارد و معمولاً چنین افراد اغلب یبوست مزاج دارند, در همهء مسائل آداب و تشریفات دارند و برای بهتر کردن آن به خیال بافی هایی می پردازند, مثلاًبه مسافرت که می خواهند بروند به فکر شلینگ برای تطهیر یا به دست شویی هایی که آب لوله کشی داشته باشند,هستند.

راه های درمان :

۱ آگاهی دادن به مسئله شرعی که با یک مرتبه آب ریختن مثلاً نجس پاک می شود و یا یک مرتبه فشار دادن ,لباس پاک می شود, بازار مسلمانان علامت پاک بودن است . دست مسلمان پاک است وسائل مسلمانان پاک است .

۲ انسان وسواسی غالباً گرفتار ضعف است بنابراین , تقویت کردن جسم بسیار لازم است .

۳ تقویت اراده برای وسواس لازم است . ارادهء خودش را باید قوی کند و بتواند تصمیم بگیرد تا بتواند به خودبقبولاند که فلان چیز پاک است .

۴ مسافرت های دسته جمعی , زیرا در مسافرت های دسته جمعی مخصوصاً طولانی به تدریج حالت وسواس ازبین می رود.

۵ دوری از کسانی که مبتلا به وسواس هستند; زیرا ارتباط داشتن با آنان زمینهء تقویت وسواس بیشتر می شود.بنابراین , با توجه به مضرّات وسواسی و بی فائده بودن آن و با به کارگیری روش های درمان باید کوشش کنید که این مرض مهلک از شما دفع شود. از خداوند متعال هم یاری بطلبید در رفع این مشکل . ما هم دعاگوی شما هستیم .

(پـاورقی ۱٫۱ بحار الانوار, ج ۲۲ ص ۲۶۴ حدیث ۳ .

(پـاورقی ۲٫۲ اعراف (۷, آیه ۱۵۷(و یضع عنهم اصرهم و الاغلال الّتی کانت علیهم )

(پـاورقی ۳له . وسائل الشیعه , ج ۱ باب ۵ ح ۶

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.