علت تغییر شروع مبارک رمضان و یا عید فطر در کشورهای اسلامی چیست؟

عید فطر
0 24

برادر گرامی! منشأ اختلافِ ابتدای هر ماه قمری، روایتی است که ابتدای هر ماه قمری را به دیدن هلال توسط مردم هر منطقه موکول کرده است.

امام صادق(ع) فرمود: فإذا رأیت الهلال فصم و إذرأیته فأفطر؛[۱] هنگامی که هلال ماه رمضان را دیدی، روزه بگیر و هنگامی که هلال [شوال] را دیدی ، افطار کن.

بنابراین رؤیت ماه برای مکلّف ، علامت اول ماه است. عالمان اهل سنت نیز بنا به روایت پیامبر : صوموا الرؤیته وافطروالرؤیته۱[۲] دین ماه را ملاک اول ماه دانسته اند. در اینجا دو مطلب باید مورد توجه قرار گیرد:

۱ـ رؤیت هلال،

۲ـ دیدن هر کس در افق شهر خودش.

هر کس در هر افقی که قرار دارد، دیدن او ملاک برای اول ماه است. همان طور که در نماز، هر کس افق خودش را مراعات می کند، مثلاً کسی که در تهران زندگی می کند، با کسی که در مشهد زندگی می کند، حدود نیم ساعت تفاوت افق دارند. نیز کسی که در تهران می خواهد روزه اش را افطار کند، نمی تواند به اذان مشهد بسنده کند. از این رو اختلاف مناطق کره زمین در رؤیت هلال ماه رمضان و شوّال باعث اختلاف در اول ماه می شود و مناطق غربی چون دیرتر از مناطق شرقی ، غروب متحقق می شود، بهتر می توانند در شب اول ماه، ماه را رؤیت کنند، مثلاً مکّه که حدود یک ساعت دیرتر از تهران آفتاب غروب می کند، احتمال دیدن ماه بیشتر از تهران است. اگر بتوان از روایت استفاده کرد که اگر هلال ماه در هر کجای کره زمین رؤیت شد، برای تمامی مردم کره زمین، اول ماه ثابت استک مشکل تفاوت و اختلاف در این مسئله حل خواهد شد. آیا با دستگاه های پیشرفته مانند دوربین و غیره می توان اول ماه را تشخیص داد؟ آیا حجیت دارد ؟

فقها از روایت استفاده کرده اند که ملاک در رؤیت، دیدن با چشم معمولی بدون استفاده از تلسکوپ و دوربین است. البته فرموده اند: اگر کسی یقین پیدا کرد اول ماه است، حتی با دستگاه های پیشرفته برای او حجت است.[۳]


۱[۱] وسائل الشیعه، باب ۳ از ابواب احکام ماه رمضان، حدیث ۷٫

۱[۲] الفقه علی المذاهب الاربعه، ج۱، ص ۵۴۸٫

۲[۳] آیت الله فاضل لنکرانی، جامع المسائل ، ج ۱، ص ۱۶۰؛ توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۸۹۲٫

مطالب مشابه:
نماز عید فطر را میتوان به جماعت خواند یعنی اقتدا به امام حاضر کرد یا اینکه نیّت فرادی کنیم ولی به صورت جماعت خوانده شود؟
کسی که نمی تواند قبل از نماز عید فطر، فطریه را بدهد آیا لازم است بعد از نماز آنرا بپردازد؟
کسی از روی بی اطلاعی در روز عید فطر روزه بگیرد چه حکمی دارد؟
تفاوتهای نماز امام رضا(ع) و نماز مأمون در روز عید فطر از حیث سیاسی چیست؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.