چرا میّت را غسل میّت می دهند؟ لطفاً فلسفه اش را ذکر کنید.

0 9

برادر گرامی ! از این که با ما مکاتبه کرده و پرسش های خود را با ما در میان گذاشتید سپاسگزاریم .

معتقدیم قوانین و مقررات دین مقدس اسلام مبتنی بر مصالح و مفاسد است .

آن جا که مصلحت داشته باشد, امر به انجام آن کرده است . مصلحت اگر زیاد باشد, واجب کرده و اگر کم باشد,مستحب است . در جایی که مفسده داشته باشد, نهی کرده است . مفسده زیاد را حرام و کم را مکروه دانسته است .

بر ما واجب است طبق دستور اسلام عمل کنیم ,خواه علتش را بدانیم , خواه ندانیم .

اکثر احکام اسلامی تعبّدی است , چون فلسفه اش را نمی دانیم , اما می توانیم حکمت بعضی احکام را بفهمیم وحکمت وجوب غسل میّت برای ما مشخص نیست , چون فلسفه اش را نمی دانیم , ولی با مراجعه به روایات می توان بعضی از حکمت هایش را درک کرد, از جمله :

۱ رفع آثار جنبات . در روایات متعددی آمده : هر انسانی هنگام مرگ جنب می شود و منی از او خارج می شود,به عنوان مثال از حضرت امام زین العابدین ۷نقل شده : .()

(پـاورقی ۲٫صدوق , علل الشرایع , ج ۱ ص ۳۴۸ حدیث ۱

عبداللّه قزوینی می گوید: از حضرت جوادالاءئمه پرسیدم : چرا میّت را غسل می دهند و چرا غسال باید غسل مس میّت کند؟ حضرت در پاسخ فرمود: میّت جنب است و چون می خواهد با فرشتگان دیدار کند, باید پاک باشد. عسال هم چون می خواهد با مؤمنان ملاقات کند, شایسته است جنب نباشد.()

(پـاورقی ۳٫همان , حدیث ۲۲ برطرف کردن آلودگی های ناشی از امراض و علل آن .

حضرت رضا۷در پاسخ کسی ک پرسید: چرا باید میّت را غسل داد؟ فرمود: حکمتش چند چیز است : پاک نمودن و تطهیر میّت از آلودگی و انواع مرض و علل آن آ چون می خواهد با خداوند و اهل آخرت ملاقات کند. نیز ازبین بردن آثار آبی (منی ) که از آن آفریده شده است .

اما اینکه باید غسال غسل مس میت کند, یک حکمتش این است که در سطح آدمی همیشه مقدار زیادی و میکروب های دیگر وجود دارد. تا انسان زنده است , حرارت بدنش دائماً با آن مبارزه کرده و جلو رشدش را می گیرد. وقتی می میرد و حرارت از بین می رود, میکروب های روی پوست شروع به فعالیت می کنند و پوست بدن را کانون کثافت می نمایند. از طرفی در حین مرگ چون روح حیوانی از سلول ها خارج می شود, کثافات داخلی و سموم خطرناک , خود را به صورت عرق از بدن میت بیرون می دهند که عوام به آن عرق مرگ می گویند.()

(پـاورقی ۱٫همان , حدیث ۳

بدیهی است در اثر مسّ بدن , میّت میکروب ها به آن منتقل می شود. لذا باید غسل مس میّت انجام دهد.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.