در مورد مصادرهء اموال که در بعضی مواقع توسط دولت انجام می گیرد, چه مدرکی وجود دارد؟مصرف آن ها در صورتی که صاحبانشان راضی نباشند, چه حکمی دارد؟

0 26

ما در اسلام عنوانی به نام مصادرهء اموال نداریم . مقصود از مصادرهء استرداد اموال بیت المال است که اگر بر اساس حکم حاکم اسلامی و مقررات و ضوابط مصوّب و مورد تأیید فقهای شورای نگهبان باشد و مصادره کننده یعنی مجری قانون فردی متدین و محتاط باشد و در کارش افراط و تفریط نباشد, از باب تعزیرات حکومتی ,استرداد اشکالی ندارد. مثلاً اگر بر اساس قانون مصوّب و مورد تأیید شورای محترم نگهبان ورود و خروج فلان کالااز مرزهای کشور جائز نباشد, اگر فردی بر این کار خلاف اقدام کرد, حاکم اسلامی به ظابطین خود اجازه داده که او رامجازات و تعزیر کنند. تعزیر ممکن است بدنی یا مالی باشد. اما اگر کسی که مصادره می کند, فرد غیر محتاطی باشد وافراط و تفریط بکند, مصادره کردن او بیجا و خلاف است و بدون رضایت مالک اجناس استفاده از آن مجاز نیست .همین طور در بحث جرائم نقدی و غیر نقدی که توسط ضابطان راهنمایی و رانندگی یا دارایی و یا شهرداری صورت می گیرد. این جرائم از باب تعزیرات اسلامی علیه کسانی است که بر خلاف قانون مصوّب شرعی عمل می نمایند.

امیرالمؤمنین ۷ را که عامل و فرماندار شهر اصطخر بود و خلاف هایی مرتکب شده بود, نزدخود فراخواند و او را عزل کرد و او را ۳۰۰۰۰درهم جریمه و مجازات کرد.(۱)

نیز حضرت در مورد که بر قرقیسا فرار کرده بود. وارد خانهء او شد و آن را به آتش کشید.(۲)

شخصی با استفاده از آلات موسیقی مانند دفّ و یا آوازه خوانی (غنا) کاسبی می کرد. پیامبر۶به او فرمود:.(۳)

بنابراین حاکم اسلامی می تواند برای جلوگیری از مفاسد و قانون شکنی و قانون گریزی دست به مصادرهء اموال بزند. این کار تحت عنوان تعزیر و مجازات متخلفان صورت می گیرد.

(پـاورقی ۱٫دراسات فی ولایه الفقیه , ج ۲ ص ۳۳۸

(پـاورقی ۲٫همان , ص ۳۳۷ به نقل از وقعه الصفین , ص ۶۰

(پـاورقی ۳٫همان , ص ۳۳۴

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.