بهترین شیوه تعامل با همسر زود رنج چیست؟

0 62

 

۱. همسرتان را نزدیک‏ترین و محرم‏ترین فرد برای خود بدانید و او را حامى و پشتیبان خود تلقى کنید.
۲. با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر فعالانه به حرف‏هاى یکدیگر گوش کردن، احترام به نظرها و عقاید یکدیگر و تشریک مساعى و مشورت کردن روابط خود را بهبود ببخشید.
۳. سعی کنید با ایجاد کانونى گرم و صمیمى، مسؤولیت رسیدن به تفاهم را پذیرا شوید.
۴. مواقع اختلاف نظر یا سوء تفاهم، به جاى سرزنش کردن یکدیگر یا تفسیر نادرست، به شناسایى مساله و یافتن راه حل آن بپردازید و در صورت لزوم کمک و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب کنید.
۵. براى رسیدن به امنیت روانى وعاطفى در روابط زناشویى داشتن صداقت، پذیرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.
۶. در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در اولین فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازید تا به فرآیندى مخرب و پیشرونده تبدیل نشود.
۷. به هر طریق ممکن رفتارهاى مطلوب همسرتان را مورد توجه و تایید قرار دهید به گونه‌‏اى که همسرتان بفهمد برایش ارزش قائل هستید.
۸. تشویق و تاییدتان و بیان نکات مثبت‏ به طور آشکار یا در جمع باشد و تذکر نکات منفى و انتقاد به طور محرمانه و در تنهایى صورت بگیرد.
۹. براى خصوصیات و نیازمندى‌‏هاى ایشان ارزش قائل شوید و در روابط کلامى، عاطفى، اقدام‏ها و تصمیم‌‏گیرى‌‏ها به افکار و خواسته‌‏هاى همسرتان توجه کنید.
۱۰. خشونت همسرتان را با خشونت پاسخ ندهید. خشونت را با سکوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب درباره مساله مورد نظر به بحث و گفت و گو بپردازید.
۱۱. بکوشید در سراسر زندگى، به خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به جاى هر گونه پیش‏داورى یا مشاهده اشکالات و ضعف‏ها نقاط مثبت و قوت را ببینید. به جاى توجه به نیمه خالى لیوان به نیمه پر آن توجه کنید.
۱۲. سعى کنید در برنامه ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، دید و بازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن به مشورت کردن با یکدیگر بپردازید و از یک جانبه نگرى بپرهیزید.
۱۳. در هر فرصتى که پیش مى‌‏آید، با همسر تان ارتباط کلامى و عاطفى برقرار کنید. خانم ها از صحبت کردن با همسرشان بیش‏تر لذت مى‌‏برند. برای همین مردها باید فعالانه به سخنان همسرانشان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند.
۱۴.اگر هر یک از زوجین در شرایط خاصى نمى‏‌تواند به سخنان همسرش گوش کند، باید صادقانه و صمیمانه این موضوع را به او انتقال بدهید و تقاضا کنید صحبت کردن درباره آن موضوع را به فرصتى دیگر موکول کند.
۱۵. هر از چند گاهى در فضایى محرمانه، محبت‏ آمیز و صمیمانه به ارزیابى رفتار و روابط یکدیگر بپردازید و از یکدیگر بپرسید، چه باید کرد تا روابطمان بهتر و بانشاطتر شود؟
۱۶. همیشه، در رویارویى با مسائل و مشکلات خانوادگى، خود را در وضعیت طرف همسرتان قرار بدهید و با قبول مسؤولیت‏ خود و شناخت انتظارات متقابل به حل و فصل اختلافات روى آورید.
۱۷. ارتباط زوجین باید از هر گونه سوء ظن و حدس نادرست وغیر واقع بینانه دور باشد. اگر موضوع و مساله‌‏اى ذهن یکى از زوجین را به خود مشغول کرده است، باید آن را به صراحت و صادقانه مطرح کند و درستى و نادرستى اش را با همسرش مورد بررسى قرار دهد.
۱۸. هر یک از زوجین باید زمینه‏‌هاى بروز سوء تفاهم‏ها و سوء ظن‏ها را از بین ببرد و از رفتارهایى که موجب بروز سوء تفاهم و سوء ظن مى‌‏شود، خوددارى کند.
۱۹. با روان‏شناسى همسرتان آشنا شوید تا بدانید ایشان به چه امورى بها مى‌‏دهد و نظام ارزشى‌‏اش چگونه است. براى مثال معمولا زن به وابسته بودن، کسب امنیت عاطفى و مورد حمایت واقع شدن اهمیت مى‌‏دهد.
۲۰. از مسخره کردن ایشان و گفتن سخنان طعنه‌‏آمیز و دو پهلو جدا پرهیز کنید.
۲۱. با یادآورى برخى ایام مانند روز تولد، سالگرد ازدواج و نظایر آن و دادن هدیه‌‏هایى هر چند کوچک (مثل یک شاخه گل) به طور نمادین یا سمبلیک عشق و علاقه خود را به همسرتان اعلام کنید.
۲۲. خود را در برابر همسرتان آراسته و پاکیزه و جالب توجه نگه دارید از پریشانى و وضع نامرتب بپرهیزید.
۲۳.در انتخاب دوست و برقرارى روابط دوستانه و معاشرت‏هاى خانوادگى با زوج‏هاى دیگر دقت کنید و این امور را با توافق یکدیگر انجام دهید.
۲۴. هرگز همسرتان را با خانم های دیگر مقایسه نکنید.
۲۵. از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشکر کرده، او را تشویق کنید و انگیزه تکرار آن رفتار را بیش‏تر کنید.
۲۶. حتى ‏المقدور به قول‏هایى که به همسرتان داده‌‏اید عمل کنید تا به سلب اعتماد و احساس فریب خوردگى نینجامد.
۲۷. از نسبت دادن القاب و زدن برچسب‏هاى ناگوار و نامطلوب مانند بدقول، شلخته، کله ‏شق، یک دنده، لجباز و خودخواه به یکدیگر پرهیز کنید.

منبع : شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.