چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

0 51

بهتر بود تاریخچه ای از زندگی خود و کیفیت رابطه خود با دیگران و موضوعاتی که باعث عصبانیت و تحریک پذیری شما می شود را به صورت جزیی مطرح می فرمودید همچنین آمار زودرنجی و تحریک پذیری و رفتار بیرونی شما هنگام عصبانیت برای مشاور اهمیت دارد و در فراهم آوردن راهکارهای درمانی کمک خواهد کرد. اما برای کنترل و مدیریت خشم؛ عصبانیت و تحریک پذیری و یا به قول معروف زود از کوره در رفتن راهکارهای زیر پیشنهاد می شود که شما باید با دقت آن را مطالعه فرمائید و در زندگی خود عملاً انجام داده و گزارش وضعیت روحی خود را هر روز ثبت کرده و هر هفته ذکر میزان بهتر شدنتان به کارشناسان ارسال فرمایید و تا با اصلاح و تعامل با این مجموعه به تدریج وضعیت روانی بهتری داشته باشید:

۱. پرهیز از خود سرزنشی: شما باید این موضوع و مسأله را مانند یک بیماری جسمانی تلقی کنید شخصت انسانی خود را تحقیقر نکنید زیرا این کار باعث کاهش اعتماد به نفس و عملکرد منفی در موقعیت های بعدی خواهد شد.
۲. نوشتن لیستی از نقاط مثبت خوبی های و توانایی ها از نگاه خود یا از نگاه دیگران و مرور روزانه
۳. نادیده نگرفتن و بی ارزش نکردن نقاط مثبت خودتان فراموش نشود
۴. تهیه لیستی از ضررها و آسیب هایی که به خاطر زودرنجی در خود یا دیگران ایجاد کرده اید به طور مثال در بعضی از موقعیت ها حق با شما بوده ولی به دلیل زود رنجی حق را به طرف مقابلی که آرام بوده داده شده و سعی کنید همراه با تاریخ و جزییات باشد.
۵. تهیه لیستی از مزایا و امتیازات مدیریت خشم و کنترل آن مثال: اگر بتوانم خودم را کنترل کنم عذاب وجدان و احساس گناه بعد از تخلیه هیجانی به سراغم نمی آید.
۶. تغییر موقعیت فیزیکی و مکانی در ثانیه های اولیه: معمولا ما می توانیم در پله اول پرخاشگری، با خود آرامی و کنترل خویشتن و تغییر موقعیت مکانی آرامش خود را دوباره باز یابی کنیم اما هر چه این کار را به تأخیر بیاندازیم تسلط پرخاشگری و زود رنجی بر ما بیشتر می شود.
۷. پاداش دهی هنگام ایجاد یک موقعیت موفقیت آمیز انگیزه را برای رفتارهای مشابه بیشتر می کند بنابراین نادیده نگیرید
۸. ورزش و تحرکات بدنی و تمرین تنفس عمیق ( حبس ۸ ثانیه ای نفس و رها سازی آن در ۸ ثانیه با کنترل خود) باعث کاهش تنش ها و اضطراب خواهد شد که می توان گفت که اضطراب ریشه زود رنجی است.
۹- پرهیز از خود سرزنشی هنگام تخلیه هیجانات منفی: شما با پرهیز از زیر سوال بردن شخصیت خودتان به خاطر ان رفتار جزیی با خود بگویید من نقاط مثبت زیادی دارم و سعی می کنم در موقعیت های بعدی بهتر عمل کنم
۱۰. سعی کنید از قانون همه یا هیچ که نابود کننده انسانیت است پیروی نکنید این قانون می گوید یا تمام رفتار ها و گفتار های طرف مقابل باید به نفع و طبق میل من باشد و یا اینکه من باید اعتراض کنم.
۱۱. سعی کنید همانطور که دیگران علی رغم نقاط منفی مان با تعامل دارند و نسبی با در ارتباط دارن ماهم با جستجو نقاط مشترک و پر رنگ کردن آن ها با طرف مقابل ارتباط مسالمت آمیزی داشته باشیم .
۱۲. به هیچ احساسات منفی خود را درون ریزی یا برون ریزی پرخاشگرانه نکنید زیرا در روش اول دچار اضطراب و افسردگی شده و در روش دوم نگرش طرف مقابل را نسبت به خود خراب کرده اید روش سوم پیشنهادی این است که در فضای مناسب با لحن مناسب و محترمانه احساس ناراحتی خود را مثلا این طور مطرح کنید من از فلان کار یا رفتار شما احساس خوبی ندارم دو دوست دارم دلایل شما را بشنوم و یا اینکه شما اگر به جای من بودی چیکار می کردی؟ و یا با صحبت های طنز جواب طرف مقابل را بدهید.
۱۳. روحیه و روان شما دارای ارزش بالای است به همین خاطر به خاطر رفتار بد دیگران خود را با ایجادعصبانیت و تنفر تنبیه نکنید.
۱۴. لذتی که در عفو است در انتقام نیست: شما به دلیل آگاهی بالا و معرفت بالایتان به هیچ وجه بد را با بد جواب ندهید و زیرا اگر این کار انجام شود فرقی با طرف مقابل ندارید بنابراین از آنجا که گذشت و فدارکاری و بخشش نشانه بزرگی و روش انبیاء در مقابل دشمنان است شما این کار را برای آرامش و لذت خودتان سرمشق زندگی قرار دهید

منبع : شهر سوال 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.