می خواهم ازدواج کنم اما اهل خانه به بهانه های مختلف مانع از ازدواج من می شوند و حال آن که خواستگارانی در حد و شأن خود داشته و دارم .

0 22

نمی دانیم والدین و اطرفیان شما چه عذری دارند, با توجه به مسائلی که در نامه ذکر کرده اید, شایدمصالحی را در نظر گرفته اند که ما نمی دانیم و گرنه این کار ظلم بزرگی است . هرگز اسلام نمی گوید چون خواهربزرگ تر هست , نمی توانید ازدواج نمایید. بسی جای تأسسف است از پدران و مادرانی که به جای فراهم کردن اسباب آرامش فرزند, به خیال این که چون پدر و مادر هستند, حق دارند هر تصمیمی بگیرند. نامه شما حکایت غریبی دارد. با فرزندی که در سن ازدواج قرار گرفته و فردی که صلاحیت همسری او را دارد و به خواستگاری اومی آید, به هزار و یک بهانهء نا به جا رفتاری سخت می شود. حال به دو دلیل خواهر بزرگ تر نمی تواند یا در حال حاضر امکان ازدواج برایش فراهم نیست , به جای اندیشیدن به خوش بختی خواهر دیگر که خوش بختی او نیزهست , پای در رکاب حسادت گذاشته و اسب کینه را در میدان جهالت می تازد. از حرافی پدر و مادر که باید چون عمودی آهنین , خیمهء سعادت و مهربانی را از واژگونی و تزلزل محافظت کنند تا فرزندان در زیر آن احساس آرامش و اطمینان کنند, عمودی آتشین شده خیمه آرزوهای فرزندان را به آتش می کشد!

در هر حال حق ازدواج و اختیار همسر برایتان محفوظ است و اینک در سن و سالی قرار ندارید که بیش از این ریسک کنید. اگر خواستگار مناسبی که از لحاظ دین و اخلاق نسبت به دیگران جلوتر بود, به سراغ شما آمد, به اوجواب مثبت بدهید و با توکل به خدا ازدواج کنید. فتوای علما و مراجع عظام در مورد دختر رشیده ای که به بد وخوب روزگار آشنا است و برای خود فردی مناسب برگزیده است , اگر پدر و مادر مانع ازدواجش شوند, او دیگرنیازی به اجازهء ایشان ندارد و دادگاه خانواده به نفع دختر رأی صادر خواهد کرد.

البته امیدوارم هرگز کار به آن جا نکشد. در عین حال اگر ادامهء مجردی برایتان سخت است , تنها راه حل همین است . چه خوب است جواب نامه را به آن ها نشان داده تا برخی حقایق برایشان آشکار شود. در عین حال نبایدجواب نامه وسیله ای برای مقابله با پدر یا مادر شود, چون احترام ایشان واجب است , اما رفتار منطقی و نشان دادن آگاهی و به در آمدن از خود رأیی , احترامی خوب و حتی لازم است . در پایان خوب است مشاوره تلفنی با مسؤول محترم واحد استاد شریعتی سبزواری انجام داده تا از نظریات ارزش مند ایشان بهره ببرید.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.