تا اول دبیرستان دانش آموز خیلی قوی و زرنگی بودم ، ولی امسال خیلی عقب افتادم نمیتوانم درس بخوانم . لطفا یک برنامه ریزی برایم بکنید و روش مطالعه موفق را برایم بیان کنید

0 16

افت تحصیلی شما معلول عواملی است از جمله:

۱٫ تغییر فضای آموزشی _ گذر از دوره راهنمایی به متوسطه _ این دامنگیر ، بسیاری از دانشآموزان موفق و دارای معدل بالای دوره راهنمایی شده و سبب افت تحصیلی آنان گشته است . و به عکس برخی دانشآموزان متوسط و بلکه ضعیف در دوره متوسط متحول شدند و رشد نمودند. در صدد بررسی ریشه و علت پیدایش چنین تحولی نیستم.

۲٫ پیدایش بلوغ جنسی و فعال شدن بسیاری از هورمون ها و غدد داخلی درون ریز.

۳٫ تحول شخصیتی واحساس بزرگی و گذر از دوره کودکی و داشتن روحیه استقلال طلبی .

نکتهای که پیش از بیان ، عامل چهارم لازم است تذکر داده شود این است که هر یک از عوامل سه گانه ذکر شده اگر درست هدایت شوند و آموزش های لازم توسط راهنمایی دلسوز و آشنای به مبانی تربیی ، آموزشی و روانشناسی جوان داده شود . عامل ارتقا و رشد نوجوانان و جوانان می ردد. بنابر این ، عوامل سه گانه مذکور تأثیرات دوگانه میتواند داشته باشد.

۴٫ وضعیت فرهنگی حاکم بر خانواده شما باعث پیدایش عدم آرامش روحی و عدم تمرکز فکر شده است .

۵٫ محرومیت از محب های ویژه مادری در زمانیکه نیاز شدید به آن داشتی.

مرد قوی و پهلوان استوار کسی است که با وجود عامل چهارم و پنجم ، با عزم و اراده ای قوی ، این محرومیت ها را نردبان رشد و ترقی خویش قرار دهد و با مطالعه و گرفتن راهنمایی از راهنمایان دلسوز راه خوشبختی و ترقی و کمال را پیدا کند.

برادر ! همان گونه که نمی توان برای همه بیماران نسخه واحدی را تجویز نمود، برای همه اهل فکر و تحقیق یا دانشآموزان _ مخصوصا در این وقت که به پایان سال تحصیلی و فرا رسیدن امتحانات نزدیک شدند _ نمی توان برنامه مطالعای واحدی را در نظر گرفت. برنامهای می توان در کار تحقیق و مطالعه واقعی و دقیق باشد که از پیش امور زیر مورد شناسایی و ملاحظه قرار گرفته باشد.

۱ _ میزان هوش و استعداد وحافظه .

۲ _ میزان همت و پشتکار .

۳ _ میزان نظم پذیری و تعهد به اجرای برنامه .

۴ _ میزان علاقه به درس و داشتن انگیزه.

۵ _ رشته تحصیلی.

۶_ وقت و زمان مناسب برای برنامه ریزی

۷_ منطقه جغرافیایی.

بنابر این ، در وضعیت فعلی از مشاوره مدیر ، معاون ، مشاور یا معلمان دلسوز آموزشگاه خودت بهره ببر. انشاء الله در نامه بعدی در صورت درخواست برای سال تحصیلی آینده با ارائه اطلاعاتی در مورد هفت نکته مذکور ، برنامه مطالعاتی و شیوه آن را بیان خواهیم نمود.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.