معنای محشور شدن چیست؟ آیا معیّت ابدی است؟

محشور

0 1,839

محشور شدن: حشر در لغت به معنای بر انگیختن میباشد. در اصطلاح شرعی عبارت است از جمع آوری خلایق / لغت نامه دهخدا، ج ۶، ص ۷۹۷۳٫

در ادعیه فراوانی این درخواست وارد شده که: خدایا! ما را با ائمه علیهمالسلام محشور بگردان.

یکی از دعاها و آرزوهای مؤمن محشور شدن با ائمه علیهمالسلام میباشد. در دنیا و زندگی دنیوی آرزوی این را داریم که حیاتمان رنگ و بوی حیات ائمه اطهار را داشته باشد و در مسیر امامان قدم برداریم.

در زیارت عاشورا همین نکته را یادآوری میکنیم: اللهم اجْعل محیای محیا محمدٍ و آل محمد و مماتی ممات محمدٍ و آل محمد؛ خدایا! زندگی مرا مثل زندگی محمد و آل محمد قرار ده و فوت من را مانند فوت محمد و آل محمد قرار بده. حال هر یک از شیعیان در بهشت، به فراخور مقام و مرتبهای که کسب کرده اند، در درجهای جای دارند، اما چون پیامبر و ائمه یقیناً بهشتی هستند و در اعلا علیین بهشت و بالاترین مراتب آن جای دارند، ما دعا میکنیم که خدایا! چون تابع و پیرو مکتب نورانی اهل بیت هستیم، ما را با آن بزرگواران محشور گردان، یعنی در قیامت با آن بزرگواران و زیر سایه آنان باشیم و در بهشت با آنها باشیم، همراهی با ائمه دارای درجاتی است که بستگی به اعمال صالح و ثواب های بندگان دارد. هر چه این فضائل بیشتر باشد، همنشینی بیشتر خواهد بود.

ائمه معصومین عوامل مختلفی را برای همنشینی با خود ذکر کرده اند، از جمله میتوان به سخن امام رضاعلیهالسلام به ابن شبیب اشاره کرد، که فرمود: اگر دوست داری که در اعلی علیین بهشت با ما باشی، در عم ما، غمگین باش و در شادی ما شاد باش.

در این روایت حضرت یکی از شرایط همنشینی با اهل بیت را بیان فرموده است. اصل معیت میتواند ابدی و همیشگی باشد و میتواند موقت باشد. بستگی به آن دارد که آیا انسان در دنیا همیشه با آنها بوده و یا ساعاتی از زندگی خود را با امام بوده است. نیز بستگی به آن دارد که انسان فضایلی را که امام داشتند، در حد و اندازه خود، آنها را در وجود خود فراهم آورده یا بعضی از آنها را در خود ایجاد کرده است.

 

اهمیت باور به آخرت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.