احساس ناراحتی میکنم در خصوص گسترش برخی از ناهنجاری ها در جامعه و بدبینی برخی نسبت به نظام و امام . من چه باید بکنم؟

0 31

برادر گرامی! از این که با ما مکاتبه نمودید سپاسگزاریم. در جواب باید گفت:

یکم: احساس ناراحتی شما در خصوص گسترش برخی از ناهنجاری ها در جامعه و بدبینی برخی نسبت به نظام اسلامی، قابل تحسین است. روحیه دین داری و ارزش مداری شما نشان از آن دارد که شجره طیبه باورهای دینی و ولایت مداری در نهاد شما بارور بوده و دغدغه دینی و مسائل جامعه را دارید و باید قدر این روحیه را بدانید.

دوم: یکی از وظایف مهم همگان، امر به معروف و نهی از منکر است و این دو عنصر در آموزههای دینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا آن جا که امام حسین(ع) یکی از اهداف قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر دانست.

یکی از مراتب امر به معروف و نهی از منکر احساس ناراحتی و انزجار از حاکمیت

ناهنجارها و منکرات است.

شما با انزجار و ناراحتی خود از حاکمیت برخی ناهنجارها و بدبینی به نظام اسلام، وظیفه الهی خود را انجام می دهید. طبیعی است که شما با همه آنانی که مرتکب گناه شده و نظام استبدادی شاه را بر حکومت دینی مبتنی بر ولایت فقیه ترجیح می دهند، نمی توانید مبارزه و مناظره کنید؛ از این رو وظیفه شما در این مقطع زمانی، انزجار از ناهنجاری ها است.

البته اگر در شرایط و محیطی قرار گرفتید که شرایط امر به معروف و نهی از منکر و تأثیر گذاری آن فراهم بود، به امر به معروف و نهی از منکر با توجه به روش ها و شرایط آن بپردازید و سعی کنید با رفتار خردمندانه و معقول به فرهنگ سازی پرداخته، به هدایت مردم به ویژه جوانان همت گمارید.

سوم: واقعیت آن است که اکثر مردم ایران نسبت به نظام اسلامی بدبین نبوده، امام و انقلاب را دوست دارند؛ زیرا همین مردم بودند که علیه رژیم پهلوی قیام نمودند و انقلاب اسلامی را به وجود آوردند.

همین مردم بودند که در مدت هشت سال دفاع مقدس حماسه آفریدند و در هنگام رحلت امام و مقتدای خود خون گریه کردند. امروزه همین مردم هستند که در راهپیمایی ها شرکت می کنند و در برابر سیاست های خصمانه دشمن، با همگرایی و وحدت، اقتدار ملی خود را به نمایش می گذارند.

اگر گاهی انتقادهایی دارند، به خاطر آن است که انقلاب نتوانسته به تمام اهداف بلند و ارزشهایی که در صدد پیاده کردن آن ها بود، تحقق بخشد که این خود معلول عوامل بسیاری بوده است.

البته برخی از مردم – به ویژه جوانان – نسبت به نظام بدبین هستند که این بدبینی بر اساس عوامل و آسیب هایی به وجود آمده است. یکی از آسیب های جدی که بدبینی در جامعه را به وجود آورده، تهاجم فرهنگی و تبلیغات گسترده و نظام یافته دشمنان دین و انقلاب اسلامی است. دشمن با بهره گیری از پیشرفته ترین ابزار تبلیغاتی و توطئه های گسترده وانمود می کند که نظام جمهوری اسلامی ایران در تحقق اهداف خود موفق نبوده و در ایران آزادی وجود نداشته و جوانان مشکلات بیکاری، ازدواج و … دارند. سیاست های خصمانه دشمنان از یک سو و ضعف عملکرد برخی از مسئولان نظام و چالش های احزاب از جانب دیگر، زمینه های بدبینی را نسبت به نظام به وجود آورده است، ولی در عین حال اکثر مردم نسبت به ایران اسلامی بدبین نبوده و مردم از معنویت فاصله نگرفته اند. البته برخی از افراد هستند که نمی خواهند باور کنند نظام اسلامی در سیاست های خود موفق بوده است، از این رو این طیف انسان ها از همان اوّل انقلاب با نظام مخالف بوده و فضای یأس به وجود می آورند.

نشانه آن نیز این است که وقتی مردم ایران، احساس کنند که کشور در خطر است و از جانب دشمنان تهدید می شوید، همین مردم که گاهی بر اثر برخی مشکلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، حرف هایی می زنند، در مقابل دشمنان می ایستند و به مقابله بر می خیزند.

گاهی مردم چیزهایی را به جهت ناراحتی به زبان می گویند اما در دل آن عقیده را ندارند.

به نظر می رسد: این نگرش که اکثر مردم نسبت به نظام بدبین هستند، واقع بینانه نیست. بر فرض این که چنین فضایی در جامعه حاکم باشد، وظیفه انسان، استقامت در راه حق است و نباید از کمی حق گرایان ناراحت بوده و هراس داشته باشد. امام علی(ع) در این باره می فرماید: ای مردم! در راه راست، از کمی روندگان نهراسید، زیرا اکثر مردم بر گرد سفره ای جمع شدند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن طولانی است.

چهارم: جمهوری اسلامی ایران به رغم آنکه مشکلات و کاستی هایی دارد، از وضع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و نظامی خوبی برخوردار است که با رژیم شاه قابل قیاس نیست.

شما در پیش خود و یا در جمع کسانی که وضع اقتصادی گذشته را بهتر می داند، مقایسه کوتاهی انجام دهید و ببینید واقعاً وضع معیشتی مردم و امکاناتی مانند آب، برق، تلفن، گاز و …. که در گذشته داشته اند، با امکانات فعلی قابل قیاس است؟ اگر ارزش پول ایران در گذاشته بسیار کمتر از از الآن بود، چند درصد مردم، همان مقدار کم پول را برای وسایل مورد نیاز زندگی که امروزه دارند، داشته اند؟ از طرف دیگر توجه نمایید که استقلال در همه ابعاد آن و پیشرفت های علمی و تکنولوژی و عدالت خواهی و … موجب شد که دشمنان علیه انقلاب توطئه نمایند. تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران، تحریم اقتصادی و … موجب شد که جمهوری اسلامی به دست یابی بر برخی از اهداف خود موفق نشده، ارزش پول آن کم و زمینههای اشغال جوانان از بین برود.

اگر هزینه جنگ و بازسازی جهت عمران و آبادانی شهر و روستا و ایجا اشتغال صرف می شد، وضع به مراتب بهتر از این بود و شاید وعده های امام نیز می توانست تحقق پیدا کند. شما هم چنین تلاش دشمنان انقلاب را در نفی ارزش ها و القای شبهات فکری، عقیدتی، اخلاقی و از ابزارهایی که در این راه بهره می گیرند، نباید فراموش کنید، ولی به رغم همه این مشکلات، باز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را با رژیم شاه که مبتنی بر ذلت، عقب ماندگی، ارزش زدایی، ستم و دین ستیزی بود، نباید قیاس نمود.

پنجم: بی تردید برخی از سیاست ها و عملکردهای برخی از کارگزاران نظام موجب شد که برخی از مشکلات مانند گرانی و بیکاری و … به وجود آید.

اگر سیاست های راهبردی و استراتژی های منطقی اتخاذ می شد و برخی از مسئولان نظام بهتر عمل می کردند، برخی از کاستی ها و مشکلات به وجود نمی آمد.

بیان مطالب و راهکارهای مذکور بدان جهت بیان شد که شما با تجزیه و تحلیل وضعیت جمهوری اسلامی، به آینده نظام امیدوار بوده و روحیه دین مداری، و تکلیف گرایی و پایبندی خود به نظام را حفظ و تقویت نمایند. از سوی دیگر به هدایت برخی از افراد که با آن ها در ارتباط هستند بپردازید و افق تازه ای در نگرش آن ها به وجود آورید.

[۱] مقتل خوارزمی،[ ج ۱، ص ۱۸۶٫

] تحریرالوسیله، ج ۱، ص ۶۷۷٫

 نهج البلاغه، خطبه ۲۰۱٫

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.