وظیفه فرزند در برابر پدری که هیچ گونه محبّتی از کودکی تا به حال نسبت به وی نداشته و او را از خود طرد کرده است و گاهی به او بدو بیراه می گوید چیست؟

0 39

پدر وظایف سنگینی در تربیت و نگهداری فرزند دارد و باید به خوبی به وظایفش عمل کند. اگر نکند، نزد خدا معاقب و مورد سرزنش خواهد بود. در روایات وارد شده است که خداوند پدر و ماردی که فرزندش را عاقّ کند، یعنی با اعمال و رفتار خود کاری کند که فرزند مجبور شود نسبت به آنان بی مهری کند، از رحمت خود دور می سازد.

بنابراین پدر و مادر باید به وظایف خود به خوبی عمل کنند.

امام صادق(ع) فرمود: نیکی به پدر و مادر واجب است، حتی اگر مشرک باشند.

باز فرمود: ادای امانت به صاحب امانت (چه فردی خوب باشد و چه بد) واجب است و وفای به عهد نسبت به آدم خوب و بد واجب است و نیکی به پدر و مادر واجب است، چه نیکوکار باشند و چه فاجر و بد.

اگر فرزند نسبت به پدر و مادر با لطف و مهربانی رفتار کند، می تواند کم کم در روحیه پدر و مادر تأثیر بگذارد. برخورد خوب و منطقی در برابر برخوردهای نادرست پدر باعث می شود دست از بد گفتاری و بد اخلاقی بردارد.

امام صادق(ع) فرمود: هر کس به پدر و مادر خویش نگاه خشم کند، گرچه پدر و مادر به وی ستم کرده باشند، خدا از وی نماز و عبادتی را نمی پذیرد.

به خاطر اجر و پاداش دنیوی و اخروی باید با ناسازگاری ها و بی محبتی های پدر بسازید و صبر و استقامت پیشه کنید و احترام به پدر را رعایت کنید. خداوند به شما از لطف و مرحمت خود پاداش می دهد.

[۱] بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۵۸٫

 میزان الحکمه، عنوان ۴۲۰۳، حدیث ۲۲۳۸۴٫

 همان، حدیث ۲۲۳۸۲٫

 صادق احسانبخش، آثار الصادقین، ج ۱۳، ص ۳۴۶، به نقل از مرآت العقول، ج ۱۰، ص ۳۷۲ و مستدرک الوسائل، ج ۲، ص ۶۳۱٫

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.