استفاده صحیح از اینترنت برای جوانان چگونه باید باشد؟ آیا اینترنت یک وسیله آموزشی است یا راهی برای انحراف جوانان؟

0 62

اینترنت مانند یک بازار بزرگ است. منتهی بازار اطلاعات که تنوع و گوناگونی آن باعث حیرت و شگفتی است. بازاری که در آن هر جور کالایی وجود دارد و این بسته به انسان است که دنبال چه کالایی رود. کالایی مضرّ یا کالایی مفید؟

این که می گوییم انترنت یک بازار اطلاعات است بدین سبب است که در آن همه نوع اندیشه، فکر، اطلاعات و حتی ابزار و وسایل، ارائه شده و خرید و فروش میگردد. بعضی از این اجناس تقلبی و بعضی اصیل اند؛ بعضی سبب انحراف و بعضی مایه رشد و باروری است. این بستگی بدان دارد که هر کس در پی چه باشد و نیاز به چه متاعی داشته باشد.

از جهت فن آوری رایانه ای و تجهیز به پیشرفته ترین وسایل ارتباطی، اینترنت و پدیده ای است شبیه به معجزه، از همین رو اهمیت فوق العاده زیادی دارد و نقش آن را نمی توان نادیده گرفت. امروزه شما می توانید با مراجعه به پایگاه های اینترنتی از امکانات اکثر کتابخانههای دنیا و موزههای معروف استفاده کنید، درحالی که پیش از این مثلاً دیدن یک نسخه خطری در موزه لندن مستلزم صرف هزینه های بسیار و مسافرت به کشور انگلستان بود. این یک مثال ساده بود تا معلوم شود چه مقدار از صرف توان، نیرو و وقت آدمی به وسیله این پدیده جلوگیری میشود.

جوانان کشور ما هم باید بدانند که اینترنت وسیله بازی و سرگرمی و یا دسترسی به آدرس های ممنوعه نیست. مگر ما هر چیزی در هر جایی بفروشند می خریم یا هر جا روزنامه یا فیلمی پخش کنند، به نظار می ایستیم؟ اینترنت هم مثل هر وسیله دیگری فقط یک ابزار است و بستگی به نوع استفاده ای دارد که از این ابزار می کنیم و دارای فرهنگی است که بدون داشتن آن، نه تنها کارآیی و اهمیت خود را از دست می دهد، بلکه سبب شیوع بی فرهنگی، فساد اخلاق و لاابالی گری می شود که ضرری غیر قابل جبران و محدود است.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.