دعای جوشن کبیر چگونه به وجود آمد و خواندن آن چه حُسنی دارد؟

0 58

خواهر محترم! ضمن تقدیر و تشکر از اعتماد و مکاتبه شما با این مرکز، دعای جوشن کبیر از دعاهای بسیار مهم و غنی و مأثوری است که ریشه در کتب و جوامع روایی معتبر ما همانند بحارالانوار و زادالمعاد و بلد الامین و مصباح کفعمی و مفاتیح الجنان و … دارد. این دعا به دستور خداوند سبحان و توسط امین وحی الهی، حضرت جبرئیل(ع) به پیامبر گرامی(ص) اسلام عرضه شده است. در روایتی از امام سجاد(ع) آمده است که ایشان از پدر بزرگوارشان و او از جدّ بزرگوارش حضرت رسول اکرم(ص) نقل فرموده است که: این دعا را حضرت جبرئیل امین در یکی از غزوات نبی مکرّم(ص) اسلام برای حضرت(ص) آورده است. در این غزوه بر تن مبارک حضرت(ص) جوشن گرانی بود که سنگینی آن، بدن مبارک حضرت را به درد آورده بود. جبرئیل امین(ع) بر پیامبر(ص) نازل شد و عرض کرد: یا رسول الله، پروردگار به شما سلام می رساند و می فرماید: این جوشن را از تن در آور و این دعا [جوشن کبیر] را بخوان که امان است از برای تو و امّت تو.

البته فضایل محاسن زیادی برای این دعا ذکر شده است که می توان به بعضی از آن ها اشاره کرد؛ از جمله آن که این دعا امان است برای امّت پیامبر(ص). دیگر آن که هر کسی آن را بر کفن خویش بنویسد، حقّ تعالی از این که او را به آتش جهنّم عذاب کند، حیا می فرماید. دیگر آن که هر کس آن را در اوّل ماه مبارک رمضان با نیّت خالصانه بخواند، خدا او را از لیله القدر و فضایل آن بهره مند فرماید، و برای او هفتاد هزار فرشته قرار می دهد که تسبیح و تقدیس خدا را کنند و ثوابش را برای او قرار میدهد. نیز هر کس در ماه رمضان این دعا را سه مرتبه بخواند، خداوند جسد او را بر آتش جهنم حرام می کند و بهشت را برای او واجب فرماید.

هم چنین دو ملک را بر او موکّل فرماید که او را از معاصی حفظ کنند و در مدّت حیات خود در امان خداوند باشد. در آخر این روایت آمده است که امام حسین(ع) فرمود: پدرم علیّ بن ابیطالب(ع) وصیّت فرمود که این دعا را حفظ نماییم و آن را بر کفن میّت بنویسیم و اهل آن را به این دعا تعلیم دهیم و آن ها را به خواندن آن ترغیب و تشویق کنیم، زیرا در این دعا هزار اسم خدا است و در این دعا اسم اعظم الهی وجود دارد.[۱] امید است که برای خواندن این دعا توفیق نصیب گردد تا از محاسن و فضایل آن بهره مند شویم.

[۱] بلادالامین و مصباح کفعمی به نقل از کلیّات مفاتیح الجنان، ص ۱۷۹، چاپ علمی تهران.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.