فردی به خواستگاری یکی از نزدیکان من آمد و چون صلاحیت لازم را نداشت به او جواب رد دادم، اما او که بسیار علاقهمند به ازدواج بود اقدام به بستن بخت دختر کرد و ظاهرا موفق شد. چه توصیهای برای رفع این حالت دارید؟

0 8

برادر گرامی! اتفاقاتی از این قبیل فراوان است. و این طور شایعه میشود که بخت را بستهاند، حال آن که شاید فرد مناسبی پیدا نشده و یا به علتهای دیگری بوده، در هر صورت تقدیر او چنین است.

البته وجود سحر و تأثیر ان (به نفع یا ضرر بشر) قابل انکار نیست و این موضوع در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است:

ولی آنها (شیاطین) از آن دو فرشته (هاروت و ماروت) مطالبی را میآموختند که بتوانند به وسیله آن میان مرد و همسرش جدایی بیفکنند، ولی هیچ گاه نمیتوانند بدون اجازه خداوند به انسانی زیان برسانند…[۱]

انسان هایی که در پیش آمدهای سخت زندگی به خدا توکل کرده و او را مسبب اسباب میدانند کمتر دچار آسیب میشوند و خداوند اجازه نمیدهد بندهای که به او توکل کرده، در سحر ساحران و پیش گویی کاهنان گرفتار شود.

علامه مجلسی مینویسد: سحر با تعویذها (دعاهای مخصوص حرز و سورههای فلق و ناس) و آیات قرآنی و توکل از بین میرود.

بیشترین ضرر از طرف سحر و جادو متوجه افرادی میشود که ضعیف النفس بوده و بدون آن که در تقدیر امور به خدای سبحان تکیه کنند، نسبت به مسائل حتی ضعیف واکنش نشان داده و خود باخته میشوند که این حالت درونی و تلقین عامل سقوط و بدبختی آنان میشود.

خدا میفرماید: هر کس بر خدا توکل کند، کفایت امرش را میکند.[۲]

معنای توکل کفایت امور است. متوکل کسی است که فقط از خدا طلبد و از غیر خدا نمیهراسد و بر هر چه تقدیرش باشد راضی خواهد بود. و خدا برای هر چیزی اندازهای قرار داده است.[۳]

[۱]بقره (۲) آیه ۱۰۲٫

[۲]سوره طلاق (۶۵) آیه ۳٫

[۳]همان.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.