مدتی است که تنش های روحی و روانی ما را می آزاد هر چه می کوشیم از این تنش ها رها شویم نمی شود. به نظر شما چه باید کرد؟

0 26

سؤال شما کلی و مبهم است رنج ها و تنش ها به صورت های مختلفی جلوه می کند و هر یک از آن ها راه حل جداگانه ای دارد مانند حساسیت ها، ملال از زندگی، احساس حقارت، انزروا طلبی، نگرانی و تشویش.

در نامه بعدی دقیقاً آن را مشخص کرده و توضیحات بیشتری دهید تا پاسخ مناسب داده شود، اما به طور کلی برای رهایی از تنش ها و تأمین سلامت روان، اموری یاد آوری می شود:

۱_ توکل به خدا: یکی از مفاهیم اخلاقی که در تأمین سلامت روانی و جلوگیری از آشفتگی فرد، نقش دارد مفهوم توکل است، یعنی تکیه بر قدرت الهی کردن. توکل دارای آثاری است که مهم ترین آن ها، رهایی از اضطراب، زیاد شدن امیدواری، احساس برخورداری از پشتوانه ای محکم که موجب دلگرمی است می باشد.

۲_ خوش بینی: انسان موجودی اجتماعی است و ناگزیر به ارتباط برقرار کردن با دیگران است اگر فرد در ارتباط با یکدیگر نسبت به هم خوشبین باشند گفتار و رفتار دیگران را خوب تفسیر می کنند و کم تر دچار سوء تفاهم هایی می شوند که زمینه را برای بروز درگیری و تنش فراهم می کنند. در فضای بدگمانی رفتارها و گفتارها به گونه ای خاص تفسیر می شوند: احترام گذاردن به دیگران به چاپلوسی، سکوت به مخفی کاری، حرف زدن ملایم به بی اعتنایی، قاطعیت به استبداد، صراحت به پررویی، صداقت به ساده لوحی و صمیمیت به خود شیرینی تفسیر می شود، ولی در فضای خوش بینی به دیگران، همه چیز خوب تفسیر می شود و بر روابط انسانی و صمیمانه، آرامش و زیبایی حاکم می گردد. بدگمانی، زمینه را برای غیبت، تهمت، حسادت، اهانت و غیره فراهم می کند و این امور نیز تأثیر آشکاری در ایجاد تنش دارد.

۳_ صبر و شکیبایی: از نظر روایات، آن چه دردها و رنج های روحی را تسکین می دهد، صبر در برابر حوادث و مشکلات است. امام علی(ع) می فرماید: همواره صابر باش و تحمل خود را زیاد کن که با صبر و تحمل مصایب سهل و آسان می شود.۱[۱]

[۱]غررالحکم، ج ۴، ص ۲۹۲٫

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.