خواهری دارم بسیار مذهبی، خوش سیما و خوش اخلاق ولی بسیار گوشه گیر و کم رو، به طوری که از افرادی مثل شوهر خواهر، شوهر خاله و شوهر عمه و حتی دایی و عمو کناره گیری میکند ضمناً علاقمند به ازدواج نیز هست ولی به علت پوشانیدن زیاد خود و کمرویی از خواستگاران مشکل دارد. ضمناً چون در دانشگاه قبول نشده بسیار ناامید است و اغلب اوقات در کنار نوار دعا یا نوحه مینشیند و گریه میکند. از حضور در مراسم عروسی احساس ناراحتی میکند و از رقص و نوار موسیقی بسیار بدش میآید. لطفاً در این زمینهها راهنمایی و توصیه های لازم را بفرمایید.

0 14

دوست عزیز، در زمینه مشکلی که از خواهرتان احساس کرده و مرقوم داشتهاید، ابتدا باید خاطر نشان سازیم که چنانچه ایشان واقعاً و بیش از حدّ متعارف خجالتی و کمرو هستند، میتوانید با بیان پیامدهای سوء این خصیصه، ایشان را راهنمایی کنید زیرا کمرویی، نوعی توجه غیر عادی و اضطراب آلود به خویشتن است که در یک یا چند موقعیت اجتماعی ظاهر میشود و شخص را در انواع فشارها و تنشهای روانی، شرایط نامناسب عاطفی و نابسامانیهای روحی و احیاناً جسمی فرو میبرد و موجب ظاهر شدن رفتارهای نامناسب میشود. این پدیده گاه به صورت لکنت زبان، انزواطلبی، فرار از فعالیتها، عدم دفاع از خود، مشکل دوست یابی و… میشود. فرد خجالتی با نوعی احساس شرم، ترس، بی عرضگی و حقارت رشد میکند در نتیجه همیشه خود را فردی ضعیف میبیند و جرأت هیچ اقدامی را در خود نمیبیند و حتی از قضاوت دیگران درباره اعمال و رفتارش گریزان است.

امّا خواهر گرامی، با توجه به خصوصیاتی که از خواهر محترمتان در نامه ذکر نمودهاید، مانند کم رویی و کنارهگیری از افرادی همچون شوهر خاله و شوهر عمه، شوهر خواهر و یا شرکت نکردن در مجالس عروسی و دوری از نوار و موسیقی و رقص، باید یادآور شویم که این موارد هرگز دالّ بر منزوی و خجالتی بودن این فرد نیست! بلکه ایشان فردی مذهبی و مقیّد به رعایت حدود و روابط با نامحرم و کنارهگیری از گناهان احتمالی در مجالس و…. میباشد و مواردی که بیان فرمودهاید نشان دهنده میزان تقیّد و حُجب و حیای ایشان است و جای بسی خرسندی است. اما اینکه در برابر خواستگارانش خود را میپوشاند، این نیز دلیل بر خجالتی بودن ایشان نیست. البته در جایی که مقدمات اولیه فراهم شده و همه شرایط ازدواج جور باشد و تنها این مانده که پسر و دختر یکدیگر را ببینند و یا با حضور فرد بزرگتری با هم صحبت نمایند، در چنین موقعیتی باید کم رویی و خجالت را کنار گذاشت. و امّا درباره ناامیدی باید عرض کنیم ناامیدی معمولاً در پی ایجاد مانع و ناکامی و شکست در راه رسیدن به یک هدف، برای بعضی افراد ایجاد میشود که معمولاً و به طور طبیعی پس از مدت زمانی رفع میگردد. ایشان میبایست برای قبولی در کنکور یک برنامه ریزی صحیح درسی نموده و عوامل و موانع این راه را شناسایی رفع کند و همچنین با کلمات و افکار امیدوار کننده و نیز با استعانت از خداوند متعال و ائمه اطهار (:)اعتماد به نفس را در خود تقویت نماید.

به خواهر محترمتان یاد آور شوید که یکی از دامهای شیطان برای اینکه مانع از رشدو کمال انسانها در مسیر صحیح شود، این است که در آنها حالت ناامیدی ایجاد کند و اگر انسان به وسوسه شیطان گوش دهد در دام او میافتد ولی با اعتماد به نفس و بی اعتنایی به شیطان و وعدههای ناامید کننده او، میتواند موفق شود و البته منظور از موفقیت و پیشرفت ،الزاماً رفتن به دانشگاه نیست زیرا ترقی و کسب معلومات، تنها منحضر به تحصیل در این مرکز علمی نیست بلکه انسان اگر همت والا داشته باشد میتواند با برنامه ریزی دقیق یک سیر مطالعاتی را در زمینه رشته مورد علاقه خود آغاز نماید مثلاً در زمینه اصول عقاید کتابهای شهید استاد مطهری، آقای ری شهری و آقای قرائتی و… را با ترتیب لازم مطالعه نماید یا در زمینههای دیگر با مطالعه صحیح و پیوسته از اوقات خود بهترین استفاده را بنماید. ازدواج نیز یکی از سنّتهای پسندیده در اسلام یم باشد و اگر فردی مناسب (از نظر دین و اخلاق) خواستگاری نمود فرد باید جواب مثبت بدهد واگر چنین زمینهای فراهم نبودعفت و پاکدامنی پیشه کند. البته دعا و توسل نیز در این امر مؤثر است. با توکل به خدای متعال و توسل به ائمه(:)به زندگی پرامید و نشاط خود ادامه دهد و از خداوند بخواهد آنچه خیرش در آن است فراهم کند. خواندن آیه ۷۴ از سوره مبارکه فرقان نیز برای این امر وارد شده: «والّذین یَقولوُنَ ربَّنا هَبْ لَنَا مِن اَزْوَاجِنا وَ ذُرّیتنَا قُرّهَ اَعْینٍ وَ اجْعَلْنَا لِلمتَّقیِنَ إمَاماً» همچنین دعای پدر و مادر ـ بویژه مادر ـ بسیار مؤثر میباشد.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.