من دختری مجرد هستم و دوست دارم تا قبل از ازدواج از همه گناهانم پاک شوم. به خاطر همین به خدا توکل میکنم ولی در بیشتر مواقع توکل به خدا را فراموش میکنم. چه کنم تا همیشه در همه کارها به او توکل داشته باشم؟

0 20

دوست عزیز انسان باید همواره خود را محتاج به عنایت و فضل خداوند بداند و در بینیازترین حالات، خود را غنی به حساب نیاورد که هر چه هست از اوست و دادن و گرفتن هم به قدرت اوست. در توکل حقیقی، انسان همه اسباب و مسببات را وابسته به خداوند میداند و هیچ امری را مستقل از تأثیر او نمیداند. لذا هر چه معرفت شخص نسبت به خداوند متعال بیشتر باشد، درجه توکل او نیز بالاتر خواهد بود. اما مسأله مهم این است که انسان باید همراه با توکل، نسبت به تکالیف و وظایف خود نیز شناخت کافی داشته باشد تا بتواند به خوبی آنها را انجام دهد و نیز موانع و رهزنها را هم بشناسد تا گرفتار آنها نشود. مثلاً در حین تحصیل، باید با نهایت تلاش از وقت و عمر خود و استعدادهای خدادادی، بهترین استفاده را بنماید و همواره به خاطر داشته باشد که همه استعدادها و فرصتی که در اختیار ما نهاده شده است امانت خداست و دائمی نیست و ممکن است روزی از ما گرفته شود.

و اما اینکه نوشتهاید «دوست دارم تا قبل ازدواج از گناه پاک شوم» باید به عرض برسانیم; پاک شدن از گناه، نیاز به توبه واقعی دارد. یعنی اگر گناه نیاز به جبران دارد، باید آن امر را جبران کند. مثلاً اگر نماز نخوانده و مال کسی را بدون اجازه استفاده کرده و… باید نمازهایش را قضا نموده و آن مال را به صاحبش برگرداند و یا حلالیت بطلبد.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.