چرا به حضرت زهرا (س) لقب لیله القدر دادهاند؟

حضرت فاطمه(س)
0 81

از حضرت امام صادق۷ روایت شده که ایشان فرمودند: «انّا انزلناه فی لیله القدر. لیله: فاطمه والقدر: الله، فمن عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرک لیلهالقدر، وانها سمیت فاطمه لانّ الخلق فطموا عن معرفتها»(۸۵) تأویل «لیله» در انا انزلناه فی لیله القدر «فاطمه» و تأویل «قدر» «الله» تبارک و تعالی میباشد. پس هر کس فاطمه را به حقیقت بشناسد، شب قدر را درک نموده است.

با توجه به این که حقیقت قرآن بر قلب رسول الله۹ نازل شد (نزول دفعی)، آن حضرت به مقام نورانیّت و ولایت مطلقه که از مقام ولایت الهی جدا نیست قرآن را در صورت بشری و عنصری که از آن به «لیله» تعبیر شده دریافت نمود و چون حضرت زهرا۳ همانند حضرات معصومین در مقام نورانیّت و ولایت مطلقه از رسول الله۹ جدا نیستند به ایشان لقب لیله دادهاند. (البته این مطلب از روایات زیادی به دست میآید.) این که «قدر» را در حدیث به «الله» تفسیر نمودهاند و از طرفی لیله القدر را به حضرت فاطمه۳ نسبت دادهاند، شاید به اعتبار جامعیت آن بانوی بزرگ در تجلّیات اعظم الهی (اسمی، صفتی، ذاتی) باشد. چرا که خداوند جامع صفات ثبوتیّه است. دلیل این بیان و بیان گذشته ما، حدیثی است که میفرماید: «فَمَن عَرَف فاطمه حق معرفَتِها فقد ادرک لیله القدر».

برای توضیح بیشتر مطلب، به کتاب جلوه نور و کتاب پرتوی از فضایل معنوی فاطمه زهرا۳ مؤلف: علی سعادتپرور، ناشر: دفتر نشر معارف اسلامی، مراجعه نمایید.

پاورقی:

-۸۵ بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۶۵، روایت ۵۸٫

مطالب مشابه:

چرا بایستی اصلا شب قدری وجود داشته باشد؟ و چرا باید وحی نازل شود؟
چرا مسلمانان باید شب های قدر بیدار باشند، علّت و فلسفه اش چیست؟
فلسفه و حکمت نامشخص بودن شب قدر چیست؟

نزول قرآن در لیله القدر به چه صورت ( تدریجی یا دفعی ) بوده است ؟
لیله القدر چه شبی از سال است ؟

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.