آیا هر انسانی فرشته خوبی دارد که مواظب اوست؟ چطور میشود آن را مشاهده کرد؟

0 72

از جمله وظایف فرشتگان که از آیات قرآن استفاه می‏شود این است که به فرمان خدا انسان‏ها را حفظ کنند تا این که مرگ انسان فرا رسد.
لَهُ مُعَقِّباتٌ مِنْ بَیْنِ یَدَیْهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ یَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ؛[۱] برای انسان نگهبان هایی در پیش رو و پشت سر وجود دارد که او را بر حسب امر خدا حفظ و نگهداری می‌‏کنند".
امیرالمؤمنین (ع) در این باره فرموده است: "هیچ انسانی نیست مگر این که با او چندین فرشته نگهبان هستند که او را نگاه می‏دارند و چون اجلش فرا رسد بین او و آن چه به او می‏رسد مانع نم‌ی‏شوند".[۲]
امام باقر(ع) فرمود: "دو فرشته انسان را در شب حفظ می‏کنند و در روز به طور متناوب به این وظیفه عمل می‏کنند".[۳]

و مواظب های دیگری نیز توسط فرشتگان انجام می شود که یکی از آنها حفاظت از اعمال نیک انسان است.
خداوند مراقبان بسیاری بر انسان گماشته است چنان که می‏فرماید:
وَ إِنَّ عَلَیْکُمْ لحَافِظِینَ* کِرَامًا کَاتِبِینَ* یَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ؛[۴] بر شما محافظان و نگهبانانی گمارده شده‌‏اند. آنان در پیشگاه حق محترم و مکرمند و پیوسته اعمال شما را می‏‌نویسند و از آن چه انجام می‏‌دهید با خبرند".

"ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلاَّ لَدَیْهِ رَقیبٌ عَتیدٌ؛[۵] (انسان) هیچ سخنى به زبان نمى‌‏آورد، مگر آنکه در کنارش (فرشته‏‌اى) نگهبان حاضر و آماده (ثبت) است.".
"إِنَّ رُسُلَنا یَکْتُبُونَ ما تَمْکُرُونَ؛[۶] همانا فرشتگان هرآن چه که فریب کاری می‏کنید می‏‌نویسند.

از آیات و روایات استفاده می‏شود که دو دسته از فرشتگان برای نوشتن اعمال انسان مهیا شده‌‏اند. یک دسته طرف راست ودسته دیگر در طف چپ، ملائکه دست راست ضبط امال خوب را به عهده دارند و فرشتگان طرف چپ نوشتن اعمال بد را عهده دارند.[۷]
و درباره بخش دوم این سوال باید گفت که: ملائکه و اجنه که ابلیس هم از جنیان است، موجوداتی هستند که ما توانایی درک حسی آنان را نداریم یعنی نمی توانیم آن ها را ببینیم اما اگر آن ها به خاطر خصوصیت وجودی خود و با اذن پروردگار متمثل شدند، انسان می تواند آن ها را در قالب متمثل شده ببیند.

[۱]. رعد (۱۳) آیه‏۱۱.
[۲]. علی رضا رجالی، فرشتگان، ص ۱۸۹، به نقل از توحید صدوق، ص ۳۶۸.
[۳]. همان، به نقل از ریاض السالکین، ج ۲، ص ۶۱.
[۴]. انفطار (۸۲) آیه ۱۰ – ۱۲.
[۵]. ق (۵۰) آیه ۱۸.
[۶]. یونس (۱۰) آیه ۲۱.
[۷]. علیرضا رجالی، فرشتگان، ص ۱۸۶، با تلخیص.

منبع : شهر سوال

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.