آیا در قرآن آیه یا آیاتی وجود دارد که به جانشین حضرت محمّد(صلی الله علیه وآله)تصریح و یا اشاره کرده باشد؟

0 39

اگر منظور وجود آیاتی است که بر جانشینی حضرت علی((علیه السلام))دلالت داشته باشد، جواب مثبت است. آیات متعددی از قرآن به این مطلب اشاره دارد و اگر منظور این است که در آن با صراحت نام حضرت علی((علیه السلام)) آمده باشد، جواب منفی است(بر اساس مصالحی از علی((علیه السلام)) به طور صریح در قرآن نامی برده نشده است)

به طور نمونه دو آیه از آیات فراوانی را که بر جانشینی علی((علیه السلام))دلالت دارد، ذکر می کنیم:

۱٫ «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس ان الله لا یهدی القوم الکافرین; ای فرستاده ما، آنچه از طرف پروردگار به سویت نازل شد به همه برسان، وگرنه رسالت خود را تمام نکرده ای و خدای تو را از مردم نگه می دارد. همانا خداوند گروه کافران را هدایت نمی کند»(۱).
تمام مفسّران شیعه و گروه بسیاری از مفسّران اهل سنّت، روایاتی را که می گوید این آیه در مورد خلافت علی((علیه السلام)) است در کتاب های خود آورده اند.

۲٫ «الیوم اکملک لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا; امروز برای شما دینتان را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام کردم و پسندیدم که اسلام دین شما باشد»این آیه نیز، به اعتراف بسیاری از اهل سنّت، پس از ابلاغ جانشینی علی((علیه السلام))در غدیر نازل گشته است.
ـــــــــــــــــــــ
۱ – سوره مائده، آیه ۶۷٫
(۲)۲ – سوره مائده، آیه ۳٫

ـ۱۸ـ
آیات دیگری نیز در این باره وجود دارد، ولی ما به همین اندازه اکتفا می کنیم.
برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه، به کتاب «شب های پیشاور» و همچنین کتاب «نقش ائمه در احیاء دینِ» علاّمه عسکری و «امامت در پرتو کتاب و سنّت» از شیخ مهدی سماوی مراجعه کنید.

(بخش پاسخ به سؤالات )

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.