معنای جمله «قوّ عَلی خدمتک جوارحی » چیست؟

0 736

معنای جمله «قوّ عَلی خدمتک جوارحی» چیست؟

قو علی خدمتک جوارحی
خدایا قوت ( نیرو ) بده به اعضا و جوارحم برای خدمت ( به مردم )

چرا خدمت به مردم این قدر اهمیت دارد که آن حضرت به زیبایی از خدای متعال می خواهد که به اعضا و جوارحش نیرو بدهد تا در خدمت مردم باشد ؟
وقتی اولین بار با جمله حضرت آیت الله فاضل لنکرانی مواجه شدم ، که می فرمود ؛
واجبات را انجام بده به جای مستحبات تا می توانی به کار مردم برس ، کار مردم را راه بیانداز ، اگر قیامت کسی از تو سوال کرد ، بگو فاضل گفته بود .
کمی جا خوردم .
الان وقتی این بیان شیوای حضرت آیت الله فاضل لنکرانی را در کنار جمله بی نظیر حضرت علی (علیه السلام) قرار می دهم ؛
قو علی خدمتک جوارحی خـدایا قوت ( نیرو ) بـده به اعضا و جوارحم برای خـدمت ( به مردم ) ، می بینم ایشان نیز بسیار زیبا و رسا به همین فرمایش امیر المومنین علی ( علیه السلام ) اشاره دارند .

مورد دیگر انکه این جمله یکی از جملات دعای کمیل است که در شب های جمعه خوانده می شود. روایت شده است که حضرت علی((علیه السلام)) این دعای گران قدر را به «کمیل بن زیاد» – که از اصحاب آن بزرگوار بود – تعلیم فرمودند. بعد از جمله مذکور چنین آمده است: «وَ اشْدُدُ عَلَی ألعَزیمَهِ جَوانِحی;(خدایا) درون مرا بر عزم، سرسخت گردان!».
در این جمله به این نکته اشاره شده است که تنها نیرومندی اعضا برای حضور در محضر خداوند کافی نیست، بلکه عزم راسخ نیز دارای اهمّیّت است; از این رو این دو جمله در کنار یکدیگر قرار گرفته است.
عزیزانی که برای نیرومندی جمسی ورزش می کنند باید برای خودسازی و تقویت روح خود تلاش کنند تا بتوانند از مجموعه روح و جسم خویش بهترین نتیجه را بگیرند.
در نتیجه جوارح، به اعضای ظاهری و جسم اطلاق شده و جوانح، توانمندیهای باطنی مثل نیّت و قوّت قلب و فکر و… می باشند.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.