سرانجام بنی قریظه به کجا انجامید؟ علل اجرای چنین حکمیچه بود؟

0 38

تصمیم نهائی بنیقریظه این شد, که بدون قید و شرط تسلیم مسلمانان شوند, و آنچه ((سعد معاذ)) هم پیمان آنها درباره آنها روا دانست, بی چون و چرا بپذیرند. از این نظر, درهای دژ باز شد, امیرمؤمنان(ع) باستون مخصوصی وارد دژ گردیده, همه را خلع سلاح کرد, و آنان را در منزل ((بنیالنجار)) باز داشت نمود. ((اوسیان)) بیش از حد به پیامبر فشار آوردند, که ((بنیقریظه)) را به پاس پیمانی که با آنها دارند, ببخشد. پیامبر فرمود: داوری در این موضوع را به عهده بزرگ شما و رئیس گروه اوس, یعنی ((سعدمعاذ)) میگذارم. سعدمعاذ نظر داد که مردان جگنده آنها اعدام, اموالشان تقسیم و زنان و فرزندانشان اسیر شوند. اما؛ علل صدور چنین حکمی:
۱- یهودیان بنیقریظه, چندی پیش با پیامبر پیمان بسته بودند که اگر بر ضد مصالح اسلام و مسلمانان قیام کنند, مسلمانان در کشتن آنها آزاد باشند. این پیمان را رئیس بنیقریظه به نام ((کعببناسد)), امضاء کرده بود.
۲- گروه پیمان شکن, در سایه سر نیزههای نیروهای عرب در جنگ احزاب مدتی شهر مدینه را دچار نا امنی کرده, و برای ارعاب مسلمانان به خانه های آنها ریختند.
۳- متن تورات یهود اینست که: (( هنگامیکه به قصد نبردآهنگ شهری را نمودی، نخست آنها را به صلح دعوت نما؛ و اگر آنها از درِ جنگ وارد شدند, شهر را محاصره کن و همینکه بر شهر مسلط گشتی همه مردان را از دم تیغ بگذران ولی زنها و کودکان و حیوانات و هرچه در شهر موجود است؛ همه را برای خود به عنوان غنیمت بردار)). بر اساس قوانین خود هم مستحق چنین مجازاتی بودند.
۴- رسول خدا بنا به درخواست خزرجیان, از تقصیر طائفه بنی قین قاع گذشت, و فقط اکتفاء کرد که از محیط مدینه بیرون روند. این گروه هنوز خاک اسلام را درست تخلیه نکرده بودند, که کعب اشرف, راه مکه را پیش گرفت و از پای ننشست تا قریش را برای جنگ مصمم ساخت. در نتیجه جنگ احد پیش آمد و هفتاد تن از فرزندان اسلام در این راه شربت شهادت نوشیدند.
و همچنین نبی النضیر, مورد عفو و بخشودگی پیامبر قرار گرفتند, ولی در برابر آن باتشکیل یک اتحادیه نظامی, جنگ احزاب را به وجود آوردند؛
یک نفر با نام ((زبیرباطا)) به وسیله شفاعت مسلمانی به نام ((ثابتبنقیس)) بخشوده شد. زنان و فرزندان او نیز از بند اسارت بیرون آمدند و اموال او پسداده شد. چهار تن ازبنیقریظه اسلام آورند, و غنائم دشمن پس ازاخراج یک پنجم که به اداره دارائی اسلام تعلق داشت؛ میان مسلمانان تقسیم گردید. پیامبراسلام خمس غنائم را به زید داد که به نجد برود و با فروش آنها اسب و سلاح و ساز و برگ جنگ تهیه نماید. بدین ترتیب, غائله بنیقریظه, در نوزدهم ذیالحجه سال پنج هجرت پایان پذیرفت و آیههای ۲۶ – ۲۷ سوره احزاب, در مورد ((بنیقریظه)) نازل گردید وسعدمعاذ که در جنگ((خندق)) زخمیشده بود,پس از حادثه((بنیقریظه)) با همان زخم به شهادت رسید.
۱۵۸—————————————————-

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.